לתרומות לחץ כאן

שליח קנה בטעות מוצר אחר

שאלה:

אשה שקנתה לאחותה כרטיס טיסה דרך האינטרנט רק משום שלאחות הקונה יש אינטרנט ולה אין והיה לקונה קצת נסיון עם זה התברר שהיתה לה טעות במקום לקנות לה מזוודה לצ'ק אין קנתה לה מזוודה לעליה למטוס, בלית ברירה האחות המשלחת הוסיפה תשלום עבור מזוודה של צ'ק אין , האחות הקונה ביקשה משירות לקוחות אחרי שחזרו מחו"ל להתחשב בטעות ולתת זיכוי אך הם לא הסכימו.
מה הדין ?
האם אני צריכה לתת לאחותי את סכום הרכישה שהזמנתי בטעות?

תשובה:

שלום וברכה,

מאחר ואת עשית טובה לאחותך ללא תשלום את לא חייבת לשלם על ההפסד שנגרם לאחותך.

בהצלחה.

 

מקורות:

נפסק בשו"ע (שו, ד) נתן לשוחט לשחוט בהמה והשוחט הטריף את הבהמה, אם השוחט קיבל שכר עבור השחיטה, חייב השוחט על מה שהטריף את הבהמה. ואם השוחט עבד בחינם ללא קבלת שכר; אם השוחט בקיא בשחיטה פטור השוחט, ואם השוחט לא בקיא בשחיטה, חייב השוחט לשלם עבור הבהמה שנטרפה על ידו. 

בטעם הדברים: כל אומן דינו כשומר, ואם עובד בשכר דינו כשומר שכר, ואם עובד בחינם דינו כשומר חנם. לכן אם אינו בקיא בשחיטה הרי זה פשיעה מצידו, שלא היה לו לעשות מלאכה עבור חברו כשאינו בקיא בדבר. אבל אם הוא מומחה בשחיטה, אינו פשיעה, אבל גם אינו אונס גמור, כיון שאם היה מדקדק היטב לא היה מגיע נזק, ודינו שווה לגניבה ואבידה שהוא האמצעי בין אונס לפשיעה. ואז- אם הוא עשה בחינם, דינו כשומר חינם שפטור מגנבה ואבדה, ואם שחט בשכר דינו כשומר שכר שחייב בגניבה ואבדה, ולכן חייב על נזק הבהמה. כן ביאר הערוך השלחן (שו, ט).

ולכן אם עשה טובה עבור חברו ללא תשלום אם לא פשע לא חייב לשלם על הנזק שנעשה. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל