לתרומות לחץ כאן

הגומל אחרי לידה / יתובי דעתא בשבת

שאלה:

א. בעז"ה אשתי צריכה ללדת בימים הקרובים, רציתי לשאול לגבי ברכת הגומל.
אנחנו מתכננים בעז"ה לעשות מסיבת הודיה למשפחה לאחר חודש, ושאלתי היא מתי ואיך תברך הגומל.
ראיתי שיש ויכוח האם לאישה יש דין חיוב בעשרה, או שלכתחילה יכולה לברך ביחידות ללא עשרה, כדיעבד של הגבר (שבשו"ע מובא שיחזור בלי הזכרת השם). באגרות משה ראיתי כצד ב', וטענתו היא דמהיכי תיתי לומר שיש חיוב בעשרה באישה, ואין זה רק חיוב לגבר כשנצרך לברך יברך בעשרה. וכך ראיתי בקונטרס של הגראי"ש גריינימן, ומביא שם ג' ראיות וסברות לומר כך. ויש החולקים שס"ל שחיוב העשרה לאישה כגבר.
היות ואין רגילות בביהכנ"ס באזורינו שאישה תברך מהעזרת נשים, ואנחנו מתכננים לעשות חודש אחר כך את הסעודה (שיהיה שם בוודאי יותר מעשרה), האם תברך מתי שהיא מתחילה להחלים ביחיד, או תברך כבר במסיבת הודיה לאחר חודש בעשרה?
ב. ואם אשתי לא תלד עוד עד שבת, אנחנו מתכננים לשבות קרוב לבית חולים בשבת, מרחק רבע שעה הליכה, שאלתי היא מה בדיוק הגדר שיהיה מותר לחלל שבת ליסוע לבית חולים, איך מודדים את היכולת שלה, והאם לסמוך כשתגיד אני יכולה ללכת, או שבכל אופן חוששים (ולא העליתי את האופציה של אמבולנס גוי, היות והיא חוששת מאוד…וזה בגדר יתוביה דעתיה), מה האופן המותר?
ג. ובאופן המותר (ליולדת), האם יש צד שלאמא ולסבתא (שהיא תומכת ומילדת המוכרת בבית חולים), יהיה מותר לבוא ברכב בטענה שאין אנו יודעים זמן הלידה ובוודאי זה ירגיע אותה ובטוח יסייע לה, או שהיות וזה מרחק קצר שילכו ברגל, או לכל הפחות רק לסבתא יהיה מותר לבוא ברכב?
סליחה על האריכות.

תשובה:

שלום וברכה

1. לכתחילה יש לברך בתוך שלושים יום, בדיעבד אם הנס עדיין לא נשכח, כמו אצלכם שעושים סעודת הודיה, עדיין ניתן לברך גם אחר כך. בכל מקרה אין לברך ביחיד, וגם אם אין מנהג אצלכם בבית הכנסת שמברכים מעזרת נשים [באף מקום לא נהוג כך] אפשר שאחרי התפילה היא תעמוד בחוץ ותבקש מכמה ידידים לשמוע את ברכתה, או כמה שכנים..

2. אם היא יכולה ללכת אין סיבה לחשש, מה יכול להיות? אגב, כשיש צירים די מומלץ ללכת ולא לשכב, זה מזרז קצת את הלידה, אני מניח שגם כשתבואו לבית חולים אם זה לא יהיה ממש ממש קרוב, יגידו לכם להסתובב.

3. ההיתר לאמא לנסוע כדי לבוא ללידה זה רק אם זה נצרך ליישב דעת היולדת, אני בטוח שלא צריך שם את הסבתא לצורך יתובי דעתה. אז האמא תבוא ברגל והסבתא תמתין בבית לבשורה הטובה בעזרת ה'.

לידה קלה ובריאה!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל