לתרומות לחץ כאן

השתתפות בעמודים של תוספת בנייה בשכן שמכר את הדירה

שאלה:

שלום
לפני כמה שנים בנינו 3 שכנים מרפסות וממ"ד אחד השכנים לא השתתף איתנו בבנייה.
מכרתי את הדירה ולאחר כמה שנים הדייר הרביעי בנה על היסודות שאנחנו בנינו ושילם השתתפות ל 2 מהדיירים אבל לא לקונה של הדירה שלי, בטענה שאולי התשלום אמור להגיע אליי ולא לקונה שלי.
האם אכן התשלום מגיע לי או שהוא מגיע לזה שקנה ממני את הדירה?

תשובה:

שלום וברכה,

שאלה יפה! נחלקו בזה הדיינים (דייני זמנינו) למי יש לשלם. יש הסוברים שהקונה רכש את הדירה רכש את כל הזכויות שיש בדירה, ועכשיו שבונים על גביו יש לשלם לקונה. ויש שסוברים שיש לשלם למוכר מאחר והוא הוציא את ההוצאות ונהנים מהוצאתו שהוציא, ולמרות שמכר את הדירה, מי אמר שמכר את הזכות שיש לו על השכן.

ולענ"ד נראה בצד ב' – למוכר. וטעם הדבר שהתשלום שמשלם לשכן שהרחיב הוא משום נהנה – שנהנה מההוצאה שהוציא עבורו בזמן שהרחיב. ויש להביא לזה ראיה מדברי החזו"א שחישוב התשלום לפי זמן ההוצאה ולא לפי שעת ההרחבה, ולכן אם התייקר החומרי בנייה, משלם לפי שער של זמן ההוצאה. וכיון שהחיוב על שהוציא הוצאות עבורו, א"כ מה אכפת לן שמכר את דירתו, החיוב עבור שהוציא בזמנו הוצאות, ולא על המציאות שבונה על גביו, ולכן יש לשלם למי שהוציא את ההוצאות. ועל כן נראה שהחיוב לשלם למוכר.

בהצלחה. 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. יתכן שהמוכר והקונה יצטרכו לתבוע ביחד, שאם לא כן המרחיב יוכל להיפטר בטענת קים לי , דהיינו לתביעת המוכר יטען קים לי שהחיוב כדעת תוס' (ב"ב ה) מדין נהנה ועכשיו אני לא נהנה ממך, ולתביעת הקונה יאמר קים לי כדעת הנמוק"י (שם) – כהכרעת החזו"א שהזכרתם, שהחיוב הוא כדין שותף שהקנה לו את חצי היסודות, ולכן איני חייב לך כלום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל