לתרומות לחץ כאן

לימוד הלכה בכל יום

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א

האם אדם הלומד דף הש"ס עם פסקי הרא"ש על אותו הדף והיות שהוא פוסק מן הראשונים, האם זה מספיק להיות שני הלכות ליום? הרי שרוב הלכות לבני אשכנז הולכים לפי דבריו והרבה מהם גם לבני ספרד, האם זה מספיק או צריך להסתכל גם במה שנפסק בש"ע?

מפרט מינה להסתכל בספרי הלכות שבימנו שהם בתחליט הקיצור האם זה מספיק? צד אחד שלא יוני מצד השני זה הלכה פסוקה מקובלת למעשה בימינו.

תודה

תשובה:

לא מספיק הלימוד ברא"ש צריל גם הלכה פסוקה וגם בספרי מחברי זמנינו זה טוב. בכלל חשוב להבין שלימוד הלכה אינו אזיו סגולה שעושים שתי הלכות וכו', יש חובה לדעת את המעשה אשר יעשון, אי אפשר להיות יהודי טוב בלי להשקיע כל יום זמן מסויים גם בלימוד הלכה, זה מאוד חשוב.

בהצלחה רבה מאוד.

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. לענ"ד אי אפשר להצליח להיות יהודי טוב בלי להשקיע קודם כל בהלכה ולא כמה דקות וזהו..
  קודם הלכה וביסודיות,ואחר כך דברים אחרים.
  הש"ך כותב שאם ליהודי יש רק 3 שעות ביום ללמוד,ילמד את כל השלוש שעות רק בהלכה!!! וכל פוסק הגר"ע זצוק"ל.
  ואני מכיר כמה אברכים שלמדו בישיבות חזקות ומעולות,והודו בפני שיש בעלי בתים שמעולם לא זכו ללמוד בישיבה שיודעים הלכה טוב מהם בצורה משמעותית.
  יקח חכם ויוסף לקח

 2. מאוד חשוב בלימוד ובסדר הלימוד שתי נקודות: א. שאדם יתחבר למה שהוא לומד, יהנה וירגיש טוב עם זה, אחרת זה קשה מאוד. ב. שהלימוד יהיה איכותי, באופן שזוכר את לימודו, מבין היטב ולא שטחי וכו'. לכן, הרבה מאוד אנשים לא יתחברו ללימוד הלכה שמנותקת ממקוותיה בלבד, זה אמנם עוזר לדעת מה לעשות, אבל יש אנשים שחשובה להם ההבנה, מקורות הדברים, הלמדנות, זה יוצר אצלם את החיבור, וזה באמת החיבור האמיתי לדברים! וכאן אנחנו קצת נוגעים בנקודה השניה, אדם שרק ילמד הלכות פסוקות בלי גישה לגמרא לסוגיות בלי מקורות והיקף הדברים, לא יגיע להבנה מלאה ועלול לטעות בדימוי מלתא וכו'.
  מאידך, אדם שילמד רק באופן עיוני, יקח לו הרבה מאוד זמן להגיע להקיף הלכתי שיאפשר לו חיים יהודיים הלכתיים… ולכן הממלצה היא לחלק את הזמן בחלקו ללמוד גמרא, לא חייבים לבדוק את ההספק כל הזמן דף היומי וכו', אלא ללמוד בהבנה לחזור על הלימוד, לדעת ולהבין מה שלומדים וקובץ על יד ירבה, ובמקביל להשקיע כל יום זמן ללימוד הלכה פסוקה כדי לדעת מה לעשות וכדי לקבל בקיאות בהלכות.
  אופן הלימוד העיוני אם יהיה בעיקר למדנות או לאסוקי שמעתתא אליבא דהלכתא בכל סוגיא לגמור עד ההלכה הפסוקה, זה כבר תלוי בנטיית ליבו של כל אדם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל