לתרומות לחץ כאן

רובוט עוזר לקיום מצוות?

שאלה:

האם מי שהדליק הדליק נרות שבת או נרות חנוכה על ידי מתן הוראה לרובוט {פועל על ידי מערכת בינה מלאכותית אוניברסלית מסוג עוזרת אישית וירטואלית}, יוצא ידי חובת הדלקת נרות? האם מותר לו לברך על הדלקת נרות אלו?

תשובה:

שלום רב,

לכאורה כן. כל מצווה שמהותה הוא תחליתה ולכן גם יועיל אם יעשה את המצווה ע"י שליח, כמו הדומגאות שהזכרת הדלקת נרות שבת יועיל גם ע"י הפעלת רובוט שהרי מהותה של המצווה היא הנרות הדלוקות לשם נרות שבת א"כ מה זה משנה באיזה אופן הוא פועל להדליק אותן?! אמנם ברור שאם ישלח שליח שאינו בר שליחות כמו גוי לא תמיד זה יועיל משום שאז ההגדרה היא שאם הוא אינו בר שליחות המעשה הוא המעשה של הגוי, אבל כאשר הוא משתמש ברובוט זה מעשה גמור שלו אבל לא ע"י ידו אלא ע"י הפעלה מרחוק.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. שאלה מעניינת. כתבתם שיוצאים ידי חובה, אבל תמהני, האם אין הנידון דידן במהותו כאותה מחלוקת לגבי מצת מכונה, שיש אשר אומרים שאין יוצאים בה ידי חובת מצת מצווה? ולא זו אף זו, שאולי לכאורה הדין ברובוט חמור מזה של מכונת המצות, שהרי מתן ההוראה לרובוט שציין הכותב נעשה על ידי דיבור – שזה דומה יותר לאמירה לשליח (ויש לברר העניין האם רובוט גרע מגוי או קטן), ואילו מכונת המצות מופעלת על ידי לחיצה ידנית על כפתור – שעושה היהודי עצמו. ישר כחכם.

  2. כאשר יש דין של "לשמה" בזה דנו על מצות מכונה וכך גם בציצית וכד'. אבל בשאר הדברים אין דין של "לשמה" אם אנו מצווים להדליק נר למה זה משנה אם אנו עושים זאת ע"י גפרור או ע"י לחיצה על מתג?

  3. יישר כח על המענה התורני והברור.
    גפרור הוא גם רובוט של היד!
    לא האיש מדליק את הנר, אלא הגפרור שהדליק עם ידו, ואותו הדבר הוא הלחצן האלחוטי שמפעיל את הרובוט.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל