לתרומות לחץ כאן

עליית קטן למפטיר בשבת חול המועד

שאלה:

שלום וברכה,
בני יחגוג את בר המצווה ב-כ"א בתשרי הושענא רבה (יום ראשון). מתי צריך לעלות לתורה ומתי שבת חתן? האם ניתן לקיים את השבת חתן בסוכות?
תודה.

תשובה:

שלום וברכה

ראשית מזל טוב והרבה נחת.

את העלייה לתורה תוכלו לעשות כרצונכם, מתי שנוח לכם… כמובן שאם זה יהיה בסוכות כאשר הוא עדיין קטן, הוא יוכל לעלות רק למפטיר, ויש מהדרים שלא יעלה למפטיר בחג, כיון שקריאת המפטיר בשבת חול המועד היא חיוב גמור מענינו של חג, ולא כמו כל שבת שזו רק חזרה על הפסוקים האחרונים של הפרשה. אם הוא עולה, עדיף שיקרא רק את ההפטרה ואת קריאת התורה יתן לבעל קורא.

מקורות:

הרמ"א בסי' רפב סעי' ד כתב שקטן יכול לעלות לארבע פרשיות אף שיש חולקים, אולם יש שהחמירו בזה בכל הקריאות שאינן חזרה על מה שנאמר בפרשה, כמו בחגים שקוראים פרשת מוסף או ב' פרשיות, ויש שהקלו בפרשיות מוסף שאינן חובה גמורה, כמבואר בבית יוסף שם, והחמירו יותר בארבע פרשיות, ולמעשה, בפרשת זכור ופרה שהם מהתורה [לחלק מהדעות] אין להעלות קטן, אלא שאם העלוהו בטעות אין לסלקו, ראה ברכי יוסף רפד ב, ומשנה ברורה רפב כג, בפרשת שקלים והחודש, לכתחילה אין להעלות קטן, אבל אם יש בכך צורך משום דרכי שלום שכבר הכין לבר מצוה וההורים אינם רוצים לשנות או הקטן אינו מסוגל לשנות, יש להקל שיעלה לתורה ויקרא את ההפטרה אבל לא את קריאת התורה עצמה, ולספרדים יש להקל בדיעבד שגם יקרא. ראה משנה ברורה שם וביאור הלכה בשם פרח שושן, ובערוך השלחן שפ סעי' טז, ובלוח ארץ ישראל, וע"ע ציץ אליעזר ח"ז סי' א.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל