לתרומות לחץ כאן

חוב שלא ניתן להשיבו

שאלה:

שלום רב, לפני כשנתיים היתה מתבצעת בשכונה שלנו מכירה של פירות וירקות במחירים מוזלים. הייתי נוהגת לרכוש מידי פעם. יום אחד רכשתי סלסלת תפוחים בשווי של 11.90, לא היה לי בדיוק מזומן והמוכר אמר לי להשלים בפעם הבאה. הבעיה היא שבפעם הבאה כבר הפסיקו את המכירה ועד היום אין לי מושג למי לפנות ולשלם את הסכום. אציין שלא ידוע לי כלום על המארגנים וכד', כל העניין היה לפני כשנתיים. קשה לאתר את המארגנים. מה הרב אומר לעשות?

תשובה:

שלום וברכה,

אם הם הפסיקו לבוא אין לך חובה לרדוף אחריהם, ולכן אם יש לך אפשרות סבירה לאתר את המוכר עלייך לעשות זאת. אם יש קושי לאתר את המוכר עלייך לרשום את החוב בפנקס שמור ואם הם ייפנו אלייך או שיבואו שוב למכור תצטרכי לשלם להם.

בהצלחה.

מקורות:

לפי הלכה אין חובה לרדוף אחריו אלא כשהוא יבוא יצטרכו לשלם לו, וק"ו מגזלן שלא חייב לרדוף אחרי הנגזל כמבואר בשו"ע סי' שסז סעיף א "הגוזל את חבירו… והודה אינו חייב לרדוף אחר הבעלים להחזיר להם, אלא יהא בידו עד שיבואו". וכתב הסמ"ע שם סק"ב שהטעם הוא משום תקנת השבים, ובש"ך סק"ב חולק שסובר שאינה תקנה אלא מעיקר הדין אינו מחויב לטרוח אחריו. וכ"ש במקרה הנ"ל שאין זה גזל אלא קנייה שהמוכר נעלם שאין חובה לרדוף אחריו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל