לתרומות לחץ כאן

עשה טובה לחברו והזיק

שאלה:

שלום חברה שלי עוברת דירה והיא בקשה ממני לעזור לה לארוז התחלתי לארוז ובטעות שהנחתי איזה קופסא של משחק היא נסרטה לא התכוונתי זה גזל ונראה לי שהחברה לא תקפיד עליי אבל אני לא יודעת תודה

תשובה:

שלום וברכה,

אין עלייך חובת תשלומים על השריטה הקטנה שנעשית בקופסה.

בהצלחה.

מקורות:

שריטה קטנה שלא ניתן לתקן וגם לא יורד הערך של הקופסא אין חובת תשלומים על כך. ובשריטה בקופסא משומשת אין תיקון ואין ירידת ערך.

יתר על כן גם בנזק שנעשה שלא במתכוון כשהתכוון לעזור לחברו בחינם פטור המזיק. לפי מה שנפסק בשו"ע (שו, ד) נתן לשוחט לשחוט בהמה והשוחט הטריף את הבהמה, אם השוחט קיבל שכר עבור השחיטה, חייב השוחט על מה שהטריף את הבהמה. ואם השוחט עבד בחינם ללא קבלת שכר; אם השוחט בקיא בשחיטה פטור השוחט, ואם השוחט לא בקיא בשחיטה, חייב השוחט לשלם עבור הבהמה שנטרפה על ידו.

בטעם הדברים: כל אומן דינו כשומר, ואם עובד בשכר דינו כשומר שכר, ואם עובד בחינם דינו כשומר חנם. לכן אם אינו בקיא בשחיטה הרי זה פשיעה מצידו, שלא היה לו לעשות מלאכה עבור חברו כשאינו בקיא בדבר. אבל אם הוא מומחה בשחיטה, אינו פשיעה, אבל גם אינו אונס גמור, כיון שאם היה מדקדק היטב לא היה מגיע נזק, ודינו שווה לגניבה ואבידה שהוא האמצעי בין אונס לפשיעה. ואז- אם הוא עשה בחינם, דינו כשומר חינם שפטור מגנבה ואבדה, ואם שחט בשכר דינו כשומר שכר שחייב בגניבה ואבדה, ולכן חייב על נזק הבהמה. כן ביאר הערוך השלחן (שו, ט).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל