לתרומות לחץ כאן

עשה לך רב

שאלה:

מישהו אמר ככה: "אני תמיד מקשיב למי שנמצא בדור שלנו, ומי שחינך אותי, לימד אותי כלל מאד חשוב: מי שקובע את ההלכה הוא פוסקי הדור הנוכחיים, מהקהילה ומהמגזר שלך. לא פוסקים מקהילות אחרות וממגזרים אחרים, ובטח לא מדורות קודמים.

ולכן, כאשכנזי למשל, פסיקות הרב עובדיה יוסף נ"ע לא מעניינות אותי". זה היה נשמע לי מוזר, אך לא ידעתי להגיד אם הוא צודק או לא. אשמח לדעת תורה בעניין. עדיף עם כמה שיותר מקורות. תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה

ברור שהאמירה הזו היא קיצונית וחסרת הבנה. לומר שלא מעניין אותנו מה אמרו בדורות קודמים זו שגיאה בסיסית, שהרי כל מה שיאמרו לך רבניך היום בנוי ומיוסד על מה שהתקבל בדורות קודמים, זאת התורה לא תהא מוחלפת, וכן לומר שמה משעניין זה רק מה שהמיגזר שלי או מהקהילה שלי זה גם כמובן שגוי, וכי אשכנזי לא ילמד רמב"ם ושו"ע שהם אבות הפסיקה בגלל שהיו ספרדים? ספרדי ידלג בלימודו על דברי הרמ"א ומשנה ברורה כי היו אשכנזים? זה מגוחך. אלא שנכון הדבר, שאדם פשוט שאין לו שיג ושיח עם פסיקת הלכה, הוא אינו יודע בעצמו ללמוד, וכל רצונו הוא רק לדעת את המעשה אשר יעשון, אדם כזה צריך לעשות לו רב קבוע, תלמיד חכם בעל שיעור קומה שמקובל על תלמידי חכמים ולשאול אותו כיצד לנהוג בכל שאלה הבאה לפניו.

יום מבורך.

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל