לתרומות לחץ כאן

צניעות בשיח משפחתי

שאלה:

שלום וברכה!
אדם אחד הפנה אותי לאתר שלכם, ולכן שלחתי כמה שאלות בתקופה האחרונה, בכמה נושאים שרציתי לברר, מקור, דעת תורה.. מקווה שזה בסדר..יש"כ מראש.
רציתי לשאול בגדר צניעות בין איש לאישה(בעיקר בתוך המשפחה, אני מתכוון גיסות, בנות דודות, שוויגער..) איך בכללי צריך להתנהג, (במקרה שהם יותר פתוחים ממך). ובפרט בדיבור..שיושבים בסעודה..סתם שמגיעים לבקר, שיוצאים לנופש וכדומה.. שפתחתי לעיין, ראיתי את לשונות הראשונים על המשנה באבות: על תרבה שיחה עם האישה.
לדוגמא ראיתי, את הרמב"ם שכותב: וידוע כי השיחה עם הנשים על הרוב אומנם היא בענייני ביאה וכו', לפיכך אמר שלהרבות שיחה אסור, לפי שגורם רעה לעצמו וכו', ע"כ. משמע שלא בענייני ביאה, כמה שפירטתי..אין איסור כ"כ. וכן במאירי (שם): השיחה היא מונחת אצלי על דיבור שאין בו צורך ועיקר, כמו שאומרים תמיד שיחה בטלה. וכן בצדקת הצדיק (אות קכ"ד): רק אין רצונו לומר בכמות, אלא באיכות שהיא בקדושה וטהרה. וכן במחצית השקל אבה"ע (סי' כ"א),(בישוב העולם) וזה לשונו: י"ל שלא יתפעל האדם לבוא לידי הרהור מחמת הרגל המצוי.
השאלה שלי ע"פ כל הנ"ל, האם בדיבור בסעודה בנופש כשמגיעים להתארח אצליהם, או הם אצלנו…מותר לדבר בגבול עם גדרים, עם תוכן זמן…אני שואל דין, ולא חומרא או סייג שאין לו חובה, היות שדעתי (אך ורק כלפי עצמי) שבעניינים אלו כדאי להקפיד על הדין גרידא ולא לסתות ממנו כי הוא זה…היות ועניינים אלו קשים מאוד בפרט במשפחה שחלקה פתוחה בהרבה, וחלקם על גבול הקלקול, (*לדוגמת סרטים, ועוד שלא המקום כאן לפרט..)
מאורחות חיים שאני חי ומשתדל לעשות את רצון ה' באמת.
אשמח לתשובה מפורטת בעניין היות..וזה עניין שנמצא בויכוח הרבה זמן בין חברי..ולאף אחד לא היה אומץ לגשת למורי הוראה בעניין…
(שאלתי היא ללא קשר לעניין הסתכלות בנשים, שאת הגדרים אני יודע, ומשתדל מאוד לקיימם, שאלתי על דיבור גרידא..שבזה יש יותר הקצנות לשתי הצדדים).
מה רצון ה', וההלכה בזה??

תשובה:

שלום וברכה

אין ספק שבכל הנוגע למשפחה קרובה, גיסות וכיוצא בזה כמו שהזכרת, יש חשיבות רבה לקשר ואי אפשר להמלט מלשוחח, זה פוגם במשפחתיות וכו'. צריך תמיד לשמור על קו הגבול בין שיחה משפחתית ברמת דיסטנס נדרש וקבוע שבין גבר לאשה, לבין חלילה קלות ראש. כל עוד השיחה אינה אחד על אחת, אלא יושבים כולם יחד, ונשמר הדיסטנס הטבעי הזה, זה בסדר גמור. אבל לשבת בארבע עיניים, או מתוך קלות ראש, זה כבר אסור. קשה לתת הגדרות כוללות, אבל הרעיון ברור. כמו כן, אם מדובר באשה שאינה ברמה דתית ויש חשש לדיבור על סרטים וכו כמו שציינת, ודאי יש צורך ביותר זהירות. העיקר לשמור על אוירה משפחתית נעימה אבל לא קלות ראש או קירבה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל