לתרומות לחץ כאן

עדים בדיון בבית דין רבני

שאלה:

שלום רב,
באחת התשובות שנרשמו כאן נאמר כי עדים שמעידים בדיון שמתנהל בבית דין רבני חייבים להיות שומרי שבת ושומרי מצוות. אך אם מתקיים דיון בבית דין רבני והנידונים הם חילונים וכל המכרים שלהם הם חילונים אז לא יכולים להיות עדים שיעידו לגביהם? אז איך מתנהל הדיון אם כך?
אשמח להבהרה. תודה רבה!

תשובה:

שלום וברכה

צריך להבין את המושג עדים שמדובר. ככל שמדובר בדבר המצריך עדות ממש לפי כל כלליה, העדים חייבים להיות שומרי מצוות, ולכן עדים במתן גט יהיו תמיד דתיים, וכן עדים בחופה, ולכן בית הדין עצמו דואג לעדים מטעמו ואין לזה קשר עם בני הזוג. אולם ככל שנוגע לא לעדות ממש, אלא לבירור נתונים שונים, הצלבות והתרשמויות של בית הדין בכל הנעשה, שם זה לא ממש עדות, ובית הדין משתמש בכל הכלים העומדים לרשותו לצורך הבנת הענין.

הצטרף לדיון

5 תגובות

  1. הבנתי, תודה רבה!!
    אז אם יש לדוגמא דיון שמתקיים לגבי גירושין בבית הדין הרבני יכולים לבוא ולהעיד אנשים שהם לא שומרי שבת? ששואלים אותם לצורך בירורים..
    אשמח להבהרה.

  2. עדות על שמות הגירושין שונה מקבלת עדות רגילה. בעדות על שמות יכולים גם להגיע פסולי עדות – קרובים או פסולים, וזה רק בירור גרידא, ודבר שעתיד להיוודע ולכן כולם כשרים.

  3. תודה רבה!
    לא התכוונתי לעדות של שמות, הכוונה הייתה לבירורים בדברים אחרים שכרוכים בגירושין. האם העדים האלו שבאים להעיד בבירורים אחרים שכרוכים בגירושין חייבים להיות שומרי שבת?

  4. גם בשאר דברים לא כל דבר מוגדר בבית הדין כעדות פורמלית, לפעמים עורכים בירורים שונים אצל קרובים ושכנים כדי לנסות להתרשם מהמציאות, מה היה בבית, איך אנשים רואים אותם וכו', למרות שלא יהיה לדבריהם תוקף של עדות ממש הלכתית. עדים בהלכה זה רק שומרי שבת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל