לתרומות לחץ כאן

עקיפת הסכם בלעדיות

שאלה:

בעל דירה העסיק מתווך שימכור לו את הבית. תקופת הבלעדיות הסתיימה ללא תוצאות. יומיים לאחר שנסתיימה הבלעדיות בעל הדירה הודיע למתווך כי יש לו קונה שהגיע אתמול, סגרו מחיר, והעיסקה הועברה לטיפול עורכי דין.
המתווך תובע דמי תיווך מהמוכר וטוען כי ברור לו שהקונה שמע על הדירה בעקבות מסע הפירסום של המתווך בתוך תקופת הבלעדיות, אך כנראה בעצה אחת עם המוכר הוא המתין עד תום תקופת הבלעדיות, ורק כשזו הסתיימה ניגש לממש את העיסקה.
האם מגיע לו דמי תיווך?

תשובה:

שלום וברכה,

קונה שהגיע תוך תקופת הבלעדיות אסור למוכר לדחות אותו לאחר תקופת הבלעדיות, ואם חייב לשלם דמי תיווך למרות שהעיסקה הסתיימה אחרי תקופת הבלעדיות. אבל אם המוכר לא דחה אותו והקונה הגיע מעצמו אחרי תקופת הבלעדיות, לא חייבים לשלם דמי תיווך – גם אם הקונה הגיע דרך הפירסום של המתווך. כיון שהמתווך פרסם בחוצות והפקיר את הפרסום וקונה שהגיע אחרי הבלעדיות לא חייב לשלם.

במקרה שלך אילו המתווך היה יכול להוכיח את טענתו היו מחייבים את המוכר והקונה בדמי תיווך, אבל כל עוד אין הוכחה לכך לא ניתן לחייב בדמי תיווך.

בהצלחה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. העובדה שהעיסקה נסגרה מהר כ"כ לאחר סיום הבלעדיות יוצרת אומדנא שההתקשרות בין הצדדים החלה תוך תקופת הבלעדיות, לכן המתווך יכול לתבוע בטענת ודאי, ובמקום הכחשה של בעל הבית יש חיוב שבועה ככופר הכל, ומנהג בתי הדין לחייב שליש במקום השבועה.

  2. נכון! אם יש רגל"ד הרי זה כטענת ודאי שמשביעים היסת. ולכן יכול לתבוע בבית דין, ואם הלה יודה יתחייבו לשלם את כל המחיר, ואם הצדדים יכחישו שלא היה שום התקשרות בתקופת הבלעדיות יוכל המתווך לתבוע שבועת היסת משום שיש רגל"ד, וב"ד יפשרו.

    שולחן ערוך חושן משפט הלכות טוען ונטען סימן עה סעיף יז
    הגה: וי"א דמשביעין היסת על טענת שמא כשיש רגלים לדבר, כגון שהיה שמעון בבית ראובן ומצא ראובן תיבתו פרוצה וניטל ממנה מה שהיה בתוכה, והוא חושד שמעון, יכול להשביעו היסת וכן נראה לי להורות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל