לתרומות לחץ כאן

אמא באה לביקור עם חבר

שאלה:

שלום לרב.
אמא שלי רוצה לבוא לביקור אצלינו אם החבר החדש שלה ולעשות היכירות בינו לבין המשפחה שלי. יש לי 4 בנות בבית , הגדולה בת 8 . אמי אומרת שהוא רוצה להביא מתנות לבנות ולמשפחה. אינני מעוניין בהיכרות כזאת. אחרי כל מה שאנחנו לומדים סוג של דבר כזה הופך אותי לגמרי אך מצד שני אני לא רוצה לפגוע באמא שלי. מה הנכון?

תשובה:

בודאי יש לכבד את האמא ולקבל אותם לביקור, הבנות ידעו הרי להכיר שיש בעולם דבר כזה זוגות מאורסים וכדומה, אז גם אמא אולי רוצה להתחתן איתו. הם לא צריכות לדעת שזה לא בדיוק כמו שצריך להעשות לרוח התורה.

חשוב לדעת, שאתה מקרב את אמא באהבה ובשמחה אבל לא השופט שלה ולא לוחם בה חלילה, תפקידך להיות בן אוהב ונאמן תוך שמירה כמובן על חובותיך האישיות כאדם ירא ה'.

הצטרף לדיון

10 תגובות

  1. אני חושש גם כן מכך שהוא ישחק אם הבנות ויגע בהן. זה גם משהוא שלא ברור לי בכלל מיהוא בן אוהב המקרב את אמו? באיזה מקרים אני כן אמור להגיד שמשהו לא מקובל?
    זה גורם לי לחשוב כל הזמן שהם כאילו דורכים איפה שהם רוצים ואני אמור לחייך ולאהוב מבלי להגיב. מה הדרך הנכונה?

  2. אתה אמור להיות אחראי רק על החיים שלך, ולא שלה, אם תפנים את זה לא תרגיש שהם דורכים עליך במשהו. אינני מכיר מספיק את הסיטואציות כדי לנתח, אם תפרט אולי אוכל יותר, אבל בנוגע לביקור למשל, מה זה אחריותך כיצד היא נוהגת?

  3. בביקור שעבר עשיתי להם סעודה בשרית. אחרי הסעודה הם ביקשו ממני לשתות קפה אם חלב שהם הביאו בטענה שככה אנחנו אוהבים למרות שהם יודעים שזה לא מקובל בבית שלי. זה כל הזמן מן בדיקה כזאת שאני מרגיש שעושים לי כאילו נו בוא אנחנו נראה לך שנעשה מה שאנחנו רוצים והכל יהיה בסדר. גם אני מרגיש מן יחס כזה של עזוב כבר את כל השטויות האלה ותתחיל להיות נורמלי כמו שהיית לפני זה. עוד לפני ששאלתי את השאלה פה אמרתי לאמא שלי שהייתי רוצה קודם להכיר את החבר שלה במקום ניטרלי. הרגשתי שזה צבת אותה.

  4. אין קשר בין הסיפורים! לשתות בביתך על שולחנך חלב אחרי בשר זה נבזות, ואפשר לדבר על זה בצורה ברורה והחלטית, נעימה ותקיפה. זו זכותך. אבל להפגש איתם זה משהו אחר.

  5. הקטע אם החבר זה גם אותו הסיפור לדעתי. אני מרגיש שהם כל פעם מנסים לבדוק את הגבולות שלי. לאמא שלי היה חבר לפני שחזרתי בתשובה ואז כשחזרתי בתשובה הוא עוד היה חבר שלה. בסוף הם נפרדו. עכשיו עוד פעם. אמי יודעת מצויין מה אני חושב לגבי זה.אני יכול פשוט לא לחוות את כל זה בבית שלי?

  6. הכי חשוב בניסיון לקירוב רחוקים בכלל ובמשפחה הקרובה בפרט זה לא לחנוק. לא להפציץ באיסורים. צריך לדעת מה ההלכה אומרת כלפיי והאם יש דרך להקל שגם לי יהיה מותר להשתמש במה שהם עשו וכן איך למנוע השפעה שלילית על הילדים ואולי שיחה מקדימה איתם שיעשה לא לבד אלא בהדרכת רב מלווה מנוסה יועיל אך בכל הנוגע אליהם זה לא ענייני ואין לי גם את הכלים להחזיר את כולם בתשובה שלימה

  7. אז מה המסכנה? מה שקשור להרס עקרונות הבית שלי לשים כללים ברורים בנעימות ומה שקשור לחיים שלהם לא להתייחס גם אם אלו עבירות ברורות ?

  8. כן. ולא רק מה שעקרונות הבית שלך, אלא גם יש צורך מצידם לתת כבוד בסיסי, כלומר לומר לך להרתיח מים כדי לשתות חלב אחרי בשר זו התרסה וזילזול, אין מקום לבזות כשאתה מתארח. בבית שלך לא מדליקים אור בשבת במקום ציבורי, אבל מה שיעשו בחדר שלהם סגור לא ענינך, וכן על זו הדרך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל