לתרומות לחץ כאן

עד מתי ניתן לומר ברכות קריאת שמע?

שאלה:

שלום וברכה
אדם שמתפלל אחרי 12 בצהרים, האם מותר לו להגיד פסוקי דזמרה ושירת הים וברכת יוצר אור?

תשובה:

שלום וברכה

זמן ברכות קריאת שמע הוא עד סוף זמן תפילה, ולא עד סוף זמן קריאת שמע, כך שבהחלט יש לקרוא גם אם עבר זמן קריאת שמע, ובשעת הדחק ובדיעבד גם אם עבר זמן תפילה יש להקל עד חצות [12:24 היום, בכל יום זה משתנה, והכוונה עד אז לגמור שמונה עשרה!]. כך גם לגבי ברוך שאמר וישתבח. את שאר פסוקי דזמרה ודאי ניתן לומר, אלו פסוקי תהילים.

כדאי מאוד להתעורר לקרוא קריאת שמע בברכותיה בתוך זמן קריאת שמע כתיקון חז"ל, למה להפסיד ולהחמיץ דברים טובים… כמו כן חשוב לציין שמי שבכלל לא קרא קריאת שמע עד סוף זמנה הפסיד מצוה מהתורה, בדיוק כמו אדם שלא אכל מצה בליל הסדר או לא נטל לולב ביום ראשון של סוכות או לא שמע שופר ביום ראשון של ראש השנה… זה חבל מאוד].

בהצלחה

מקורות:

במשנה ברורה בסי’ נח נפסק שלאחר זמן תפילה אין לברך, אולם רבים נוהגים לברך ברכות אלו עד חצות היום, כפי שכתב בקצות השולחן סי’ יט סעי’ לד, וכ”כ בשו”ת חיים שאל ח”ב סי’ לא וברב פעלים ח”ב סי’ יב, וכן הובא בהליכות שלמה פרק ז אות טו בשם הגרש”ז אויערבך. אמנם דעת הגר"ע יוסף שאין לברך בשם ומלכות לאחר זמן תפילה. לאחר חצות היום בכל מקרה אין לברך.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. נכון, מקור הדברים אגב בביאור הלכה בסוף סימן נח, מי שאינו אנוס אינני מצליח להבין איך קורה לו להפסיד מצוות גמורות בידים…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל