לתרומות לחץ כאן

חניות של רכבים במתחם של 6 מבנים

שאלה:

שלום וישע רב לכבוד הרב. יש לנו מתחם שבו יש 6 בנינים, יש שם מאה משפחות, והקבלן עשה מאה חניות לכל משפחה חניה אחת. אחד מהבניינים הוא קטן יש שם שמונה משפחות, הקבלן עשה 4 חניות בטאבו, ו 4 חניות ללא טאבו, המשפחות שיש להם חניה בטאבו בנו שם חניות. והשכירו אותם, המשפחות הנ"ל יש להם רכבים. שאלתי לכבוד הרב, האם הם יכולים לחנות בחניה של כלל המשפחות, ועל ידי זה לא ישאר לאחרים מקום חניה, שהרי הם ניצלו את החניה שלהם לבנות שם חניות להשכרה. וכן יש שם משפחות שיש להם שניים או שלשה רכבים, או עגלות לגרירה על ידי הרכב, ומחנים בחניה הכללית, וזה גורם לשאר האנשים שלא יהיה להם חניה במתחם. האם מותרים להם לחנות, או שאסור להם, ואם בכל זאת הם חונים שם, האם הם עוברים על דין גזל מהתורה. תודה רבה וישר כח.

תשובה:

שלום וברכה,

חלוקת החניות צריכה להיות בצורה שווה, ולכן לא ניתן לתפוס שני חניות אם החנייה על חשבון שכן אחר. שכן שיש לו שני רכבים לא יוכל לחנות את שני הרכבים – אם לשכן אחר לא יהיה מקום לחנות.

מסתבר שמתוך מאה שכנים לא לכולם יש רכב ולכן בעל שני רכבים יוכל לחנות את שניהם – ובתנאי שאכן הוא לא מחסר משכן אחר את מקומו בחנייה.

בעלי דירות שרכשו חנייה וסגרו את החנייה, לא יכולים לחנות בחנייה נוספת אם חסר חניות לשכנים אחרים. רכישת חנייה פירושה שיש לו זכות קדימה בחנייה הפרטית, אבל אין פירושו שיהיה לו זכות כפולה בחניות, כיון שהחניות מיועדות לחניית רכב בלבד ולא למחסן או יח"ד. 

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל