לתרומות לחץ כאן

בעלות קטן על מתנות שניתנו לו

שאלה:

ילד קטן עד גיל מצוות שסמוך על שולחן אביו וקיבל מתנה צעצוע וכד' מאביו או ממישהו אחר. האם מבחינה ממונית הוי שלו לגמרי. ולמשל במידה ואביו הזיק בטעות את החפץ חייב לשלם לו. או אסור לקחת לו את זה כעונש או ללא ידיעתו וכד' כמו ממון של אחרים.

תשובה:

שלום וברכה,

ילד קטן שקיבל מתנה, אם המתנה יקרה מאוד החפץ שייך לאבא. אם מדובר במתנה לא ערכית החפץ שייך לקטן, ואם אביו הזיק לו חייב לשלם לו, כמו כל אדם שהזיק לילד קטן. בכל מקרה מותר לאבא להעניש את הילד ולהחרים לו לזמן. וכן אם מדובר בחפץ לא חינוכי או לא בריא מותר לאבא לקחת לקטן כיון שהחינוך והטיפול בקטן מוטל על האב.

בהצלחה.

מקורות:

בשו"ע סימן ער סעיף ב מבואר שחפץ שניתן לקטן במתנה הרי הוא של אב. וביאר הסמ"ע (שם ס"ק ח) שמסתמא דעת הנותן שלא מקנה לבן כיון שלא יודע לשמור וכוונתו להקנות לאב. מבואר בדברי הסמ"ע שדווקא כשיש כוונה שלא להקנות לקטן החפץ שייך לאב, ולכן אם נתנו לקטן מתנה יקרה יש אומדנא שלא רוצה לתת לקטן אלא לאבא שישמור לו, אבל במשחק קטן כוונתו של הנותן להקנות לקטן. וכן אבא שנותן מתנה קטנה לבנו כוונתו להקנות לקטן, ולכן החפץ שייך לקטן ולכן אם הזיק את החפץ של בנו הקטן יהיה חייב לשלם.

במקרה שהחפץ לא חינוכי מותר להחרים לקטן את החפץ. וכן אם מדובר בריבוי ממתקים שלא בריאים לקטן מותר להחרים מהם – ראה כאן וכאן

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל