לתרומות לחץ כאן

מחיצות שקופות בבתי כנסת

שאלה:

שלום וברכה.
יש ליד הבית שלי שני בתי כנסת. באחד, הנשים בקומה השניה (שהיא בצורת רי"ש), והמחיצה היא מזכוכית שקופה בלבד. בשני, יש עזרת נשים מימין, וכן מאחורה, ובשתיהן המחיצה בחצי העליון היא רק בד די שקוף. אציין שהם אורתודוקסים כמובן.
האם מותר להתפלל בשני בתי כנסיות אלו? שמעתי שהיה חרם על כך בירושלים בעבר.
בתי כנסת אחרים הם במרחק הליכה של 10 דקות פלוס.
תודה רבה

תשובה:

שלום רב

כאשר העזרת נשים היא למעלה הדין הרבה יותר קל, עיקר מה שאסרו הוא בעזרת נשים שנמצא בתוך הבית הכנסת למטה, וכל מה שמפריד הוא רק אותה מחיצה. סיפר לי יהודי קנדי ששאל את הגר"מ פיינשטיין אם מותר להכנס לבית כנסת בו המחיצה למטה היא עשרה טפחים בלבד, כהוראת הרי"ד סולובייצ'יק, והשיב, שאם העזרת נשים היא באחורי בית הכנסת, אף שאינה למעלה, מותר בשעת הדחק כשאין בית כנסת אחר, אבל אם היא מהצד ונמצא שכל משך התפילה רואים את הנשים, עדיף להתפלל ביחידות בבית. ומכל מקום נראה, שאם העזרת נשים למעלה ויש מחיצה, אלא שהיא אינה גבוהה די הצורך, כיון שבאופן טבעי לא אמורים לראות את הנשים יש להקל לשהות שם, אף שודאי מי שיכול לתקן את הדברים מצוה גדולה היא בידו.

לגבי המחיצה למטה עם הבד אינני יודע מה להשיב, תלוי עד כמה זה שקוף, והכל לפי הרעיון הנ"ל.

מקורות:

להרחבת הענין, ראה עוד: אגרות משה (או"ח א סי' לט), ונכתבה בכ"ב בטבת תש"ו. והמשיך לכתוב בעניין זה כמה וכמה תשובות, על-פי אותו יסוד של התשובה הנ"ל (שם סי' מ-מג; ב סי' מג; ג סי' כג-כד; ד סי' כט-לב), הוראתו הכללית שתהיה י"ח טפחים. ציץ אליעזר (ז סי' ח), משנה הלכות (ז סי' יב) ומנחת יצחק (ב סי' כ) הפוסקים שהמחיצה צריכה להיות גבוהה מראשי הנשים. מצד שני ישנה גם פסיקה מקלה יותר מזו של הרב פיינשטיין, שהובאה בשו"ת "בני בנים" (א סי' א-ב) בשם הגרי"א הענקין והגרי"ד סולובייצ'יק, שהצורך במחיצה הוא משום הפרדת רשות ולכן די במחיצה בגובה עשרה טפחים (100-80 ס"מ) בשעת דחק גדול, ובתנאי שהגברים מלפנים והנשים מאחור. אך יעוין בשו"ת "במראה הבזק" (א שאלה טז בסופה), שאם יש בפועל מחיצה העומדת בתנאים ההלכתיים אין לשנות לקולא, גם אם יש למצוא לכך היתר, אם יש בכך מגמה של פריצת סייגים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל