לתרומות לחץ כאן

נטילת ידיים לאחר שנכנס לשירותים בלא שעשה צרכיו

שאלה:

מועדים לשמחה כבוד הרב.
ברצוני לשאול האם בכל פעם שנכנסים לשירותים חייבים ליטול ידיים ,כי זה נורא מעצבן אותי ומקשה עלי אם לדוגמה נכנס להוציא מהשירותים טישו או נטילת ידיים לבוקר שצריך גם ליטול ידיים אחרי זה .
בתודה מראש

תשובה:

ש כאן בעצם שני נושאים, האם צריך ליטול, וכמה פעמים.

לגבי הנושא הראשון: במשנה ברורה סי’ ד’ סק”מ ובן איש חי פרשת תולדות אות ט”ז פסקו שצריך ליטול ידיים לאחר יציאה מבית הכסא אף אם לא עשה צרכיו, ובביאור הלכה סי’ תרי”ג ד”ה אם הביא דעות הפוסקים בזה. ולענין בית הכסא של זמנינו כן כתב בשו”ת יחווה דעת חלק ג’ סימן א’ וילקוט יוסף הלכות השכמת הבוקר עמוד תלו. ובהליכות שלמה פרק כ’ אות כ”ד הביאו מהגרש”ז אוירבך זצ”ל שאם יש שם תשמישים נוספים או שבית הכסא נקי באותו זמן מצואה המיקל שלא ליטול ידיו יש לו על מי לסמוך.

ואם השירותים סגורים בכיסוי שלהם כתב בשו”ת אור לציון חלק א’ סימן א’ וחלק ב’ פ”א סי’ ט’ שאין צריך ליטול ידים כשיוצא משם, אך בשו”ת מנחת יצחק חלק א’ סי’ ס’ כתב שאין זה מועיל.

לגבי הנושא השני כידוע נחלקו המגן אברהם והיכל הקודש [הובא במגן אברהם תחילת סי' ז], כאשר בהיכל הקודש הצריך נטילה שלוש פעמים והמגן אברהם סובר שמספיק פעם אחת. מחלוקת זו היא גם כאשר עשה צרכיו ולא רק נכנס שם.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל