לתרומות לחץ כאן

חולה ביום כיפורים

שאלה:

חולה סרטן בשרכי הלימפה בשלב מתקדם עם מערכת חיסונית שלא במיטבה
נוטל כדורים שמצריכים לאכול לפני כי הפגיעה יכולה להיות קטלנית בכבד .
בנוסף סובל מהתקפים של פירכוסים (עדיין בבירור לגביי המקור) אבל זה קורה הרבה סביב זמנים בהם הוא לא אוכל בצורה מספקת ( במיוחד שהתרופות והטיפולים גורמים לבחילות קשות והקאות מרובות) , בנוסף יש לו מחלת שרירים ויש לו כסא גלגלים חשמלי .
בגלל המצב הרפואי הרגיש והמערכת החיסונית החלשה חייבים כל הזמן לחטא הכל, ולרחוץ אותו כי יש לו צלקות ופצעים בכל הגוף.

לעניין אכילה ושתיה כיצד לנהוג בו ? לעניין הרחיצה והטיפול בפצעים והצלקות ?לעניין הניידות האם מותר לו להשתמש בכיסא החשמלי ?

תשובה:

שלום וברכה

אין לצום בכלל.

לרחוץ אותו תעשו באופן המינימלי הנצרך לבריאותו, מקומות שהתלכלכו וכו'. לחטא אין בעיה, רק להמנע מאיסור סחיטה כמובן כמו בכל שבת.

אין להשתמש בכסא החשמלי, כמו בכל שבת שחובה להמנע מכך.

רפואה שלמה ובשורות טובות.

מקורות:

שו"ע תרי"ח ס"א: חולה שצריך לאכול, אם יש שם רופא בקי אפילו הוא עובד כוכבים שאומר: אם לא יאכילו אותו אפשר שיכבד עליו החולי ויסתכן, מאכילין אותו על פיו, ואין צריך לומר שמא ימות.  אפילו אם החולה אומר: אינו צריך, שומעים לרופא; ואם החולה אומר: צריך אני, אפילו מאה רופאים אומרים: אינו צריך, שומעים לחולה. משנה ברורה סימן תריח (ה) שומעים לחולה – היינו כשהחולה אומר שמרגיש בנפשו שצריך לאכול שאם לא יאכל שמא יכבד עליו החולי ובלבד שמזכירין לו תחלה שהיום הוא יו"כ דשמא שכח אבל אחר שהודיעוהו שהיום יו"כ והוא שואל לאכול א"צ לדקדק עליו יותר דלב יודע מרת נפשו ואחזוקי אינשי ברשיעא לא מחזקינן. כתבו הפוסקים אם החולה רוצה להחמיר אחר שצריך לכך עליו נאמר אך את דמכם לנפשותיכם אדרוש. עוד כתבו דבמקום שמאכילין אותו אין צריך כפרה ע"ז דאונס רחמנא פטריה כ"ש שלא היה רק כחצי שיעור וכפרה לא נאמר רק על השוגג:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל