פדיון כפרות עכשיו

לקחת בחזרה מה שהיה מגיע לי

שאלה:

חברת נדל"ן שיש לה חוזה עם הפועל שישולם באחוזים. למשל אם העסקה שווה 12 אלף אז החברה מקבלת 7 והוא מקבל 5. עכשיו בתוך החוזה כתוב שהחלק שהחברה מקבלת זה (כלומר ה7 אלף)חלק מזה הולך לפרסום (אלף). קרה פעם אחת שהחברה לקחה עוד אלף על העסקה בטענה שזה לפרסום (כלומר הפעם לקחה 8 אלף). השאלה היא שעסקה הבאה המתווך לקח אלף יותר (כלומר 6 אלף) ללא רשות. בגלל העסקה הקודמת שעשקו אותו. האם עשה נכון.?

תשובה:

שלום וברכה,

לפי הלכה אדם יכול לעשות דין לעצמו ולכן אם רואה את ממונו ביד חברו מותר לו להיכנס לביתו ולקחת, וכן יכול להציל את עצמו שלא יזיקו אותו – וכל זה בתנאי שהחוב הוא ברור ויכול להוכיח בבית דין. במקרה הנ"ל צריך לבחון האם באמת עשקו את המתווך או שרק הוא חושב כך, אם יש ויכוח בין הצדדים לגבי התשלום אסור לו להחליט ע"ד עצמו ולפסוק לעצמו דין אלא צריך לתבוע את הצד השני בבית דין. אני משוכנע שיש שני צדדים לגבי גובה התשלום, ולכן המתווך לא עשה כדין שלקח כסף מבלי להודיע אלא עליו להתדיין בבית דין מול הצד השני. 

בהצלחה.

מקורות:

שו"ע סימן ד.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לא הבנתי האם אתה בא להצדיק את המתווך? או שברור לך שהמתווך עושק ואתה רוצה להצדיק את הצד השני, בכל מקרה צריך לפנות לדין תורה בנושא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל