פדיון כפרות עכשיו

מלאכת בורר בהוצאת גרעין מפרי

שאלה:

שלום. לצערי אני חש שאני נכשל שוב ושוב בשבת מלאכת בורר. לדעתי זוהי המלאכה המכשילה ביותר. כל פעם אני גומר לדעתי שלא אכשל במלאכה זו אך כל פעם צצים מקרים אחרים שלא הייתי מוכן או מודע אליהם. ידוע לי שיש שלושה תנאים לאפשר מלאכת בורר; לאלתר/ביד/להפריד את האוכל מן הפסולת ולא להיפך. יוצא מזה שרק לעיתים נדירות ביותר יתכן חילול שבת כי הרי כמעט תמיד זה לאלתר וכמעט תמיד זה ביד. אך עדיין אני מרגיש שאני מחלל שבת באיסור מלאכה זו. כמה דוגמאות; אני חותך אבוקדו וזורק את הגלעין לפח (אמרת המשנה מתירה). אך מה אני אמור לעשות במקרה שאני חותך ירקות לסלט – הרי בכל מקרה אני חייב לחתוך את הקצוות של המלפפון או להוציא ולשטוף את הזרעים מהגמבה או להוציא מהעגבניות את הליבה – והרי כל מה שהזכרתי לעיל זה פסולת. איך בכלל אפשר להפריד את האוכל מהפסולת במקרים שלעיל? הרי חייב אני לחתוך ולהפריד את הפסולת מהעיקר בירקות אלה. ואחרי שחתכתי את כל הפסולת מהירקות מה אעשה עם הפסולת?? הרי אסור לי להרים ולזרוק את הפסולת לפח כי זה בורר זה פסולת! אז מה עושים?? כל תזוזה צריך לחשוב עשר פעמים לפני, האם זה בורר או לא. כמעט קשה לזוז כלל. או למשל אם אני רוצה לאכול שום בשבת, מה עושים??! הרי חייב אני לקלף את השום והקליפה היא פסולת אם אסור לאכול שום אם כך? האם כל פעם שאני טועה באיסור בורר זה ממש כאילו הבערתי את בשבת?? אם כך הדבר חמור במאוד מאוד. אך האם תסכים כי רק לעיתים נדירות מאד אפשר לעבור על איסור בורר בשבת? כי הכל זה לאלתר. וכמעט הכל נעשה ביד. רק אוכל מפסולת בעייתי ביותר. אשמח לקבל חוות דעת. תודה.

תשובה:

שלום וברכה

יש כמה כללים לגבי קילוף פירות והוצאת גלעינים:

לגבי המלפפון, כיון שזה נאכל גם בלי חיתוך הקצוות, אין כאן בכלל בורר ואפשר לחתוך ללא חשש.

לגבי הוצאת גלעינים מפירות וירקות: לדעת המשנה ברורה [שכא,פד] דינו כמו קילוף ומותר לעשות זאת בסמוך לאכילה האפילו פסולת מאוכל, אולם החזון איש [נד,ה] מחמיר, ככל שניתן [בגרעין בודד כמו של אבוקדו או אפרסק וכדומה], להוציא אוכל מפסולת. קילוף שום דינו ככל קילוף שמותר בסכין בשבת.

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. תודה אך ענית בקיצור רב ללא התייחסות לשאלות.
  האם אדם שנכשל באיסור בורר דינו בדיוק כדינו של מי שמבעיר אש בשבת?

  כיוון שיוצא מזה שרק לעיתים נדירות יתכן חילול שבת באיסור בורר כי הרי כמעט תמיד זה לאלתר וזה ביד ואוכל מפסולת בירקות – לא שייך – הן לגבי קילוף בסכין והן לגבי הוצאת גלעינים

  תן לי בבקשה כמה דוגמאות למלאכת איסור בורר שרבים נכשלים בהם.

  לגבי אוכל מפסולת, אחרי שחתכתי את כל הפסולת מהירקות מה אעשה עם הפסולת?? הרי אסור לי להרים ולזרוק את הפסולת לפח כי זה מבורר וזה פסולת! אז מה עושים?אם חתכתי קצוות של ירקות [שבסופו של דבר זה כן נחשב פסולת], ואני אוסף את כל הקצוות-פסולת יחד וזורקן לפח – האם יש כאן חילול שבת, כיוון שלקחתי הפסולת וזרקתי פח?

 2. 1. בבורר ביד תמיד זה דרבנן, לכן זה לא כמו מבעיר אש, אבל זה אסור.
  2. לא הבנתי למה אסור להשליך את הפסולת לפח, היא לא מעורבת בתוך הירקות חתכת ושמת בצד.
  דוגמאות לבורר יש המון, קח ספר שמירת שבת כהלכתה ותלמד שם בפרק ג.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל