לתרומות לחץ כאן

נסיעה בשבת מוקדנית מד"א

שאלה:

ישנה עובדת במוקד מד"א בירושלים הגרה במרחק של שעה הליכה ממקום מגוריה עד לעבודתה. ישנם ימים חמים מאוד שההליכה קשה מאוד או בסיום משמרת בלילה שקצת מפחיד ללכת לבד. האם ישנו איזה שהוא פתרון הלכתי להגעה באופן אחר לעבודה?

תשובה:

יש שהקלו לאחיות בית חולים להגיע לעבודה על ידי גוי בשבת, בלי שעושים כל מלאכה גם לא בפתיחת הדלת ובסגירתה הכל על ידי הגוי, יתכן שניתן להקל לדעתם גם במקרה זה. אמנם הגרי"ש אלישיב סבר שבזמנינו שאם היא לא תרצה לבוא לעבודתה ימצאו הרבה שיעשו זאת במקומה, אין מקום להקל. וכל אחד יעשה בזה כהוראת רבו. על ידי יהודי בכל מקרה אין כל היתר. יצויין דברי אמורים רק לגבי מוקדנית שעוסקת בהצלת חיים, שאר תפקידי משרד שם וכדומה אין כל היתר כמובן.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. חשבנו גם ע"י נסיעה עם גוי אולם הדבר אינו מעשי וגם כל מה שציינתם הוא רק לאחיות בית חולים שהן רבות ולא למוקדנית אחת. וחוזרת השאלה. בהערת אגב האם ניתן לנסוע עם קורקינט או אופניים?

  2. באופניים אין להקל, יש בזה איסור של עובדין דחול, בקורקינט שאינו חשמלי כמובן, אף שאוסרים למבוגר לנסוע בו בשבת, במקרה זה נראה שאפשר להקל, ובלבד שלא להכנס בו בשכונה חרדית משום מראית העין.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל