לתרומות לחץ כאן

מדוע לא אסרו לתקוע בשופר כדי שנשמע בראש השנה מתוך חביבות?

שאלה:

למה את המצה נמנעים מלאכול מר"ח ניסן – או כבר מפורים – 30 יום קודם לחג – איש איש כמנהגו, ובע"פ זה אסור כבר מעיקר הדין ע"מ שנאכל מצה לתיאבון ואילו שופר תוקעים כל החודש? אין שום ענין להמנע ע"מ "שיששמע לתאבון" ואדרבה יש ענין כן לשמוע "לעורר הלבבות". וגם מה שבער"ה לא תוקעים, זה לא מעיקר הדין – אין שום איסור לתקוע ויש מצבים בהם הפוסקים התירו – אלא זה אך ורק בשביל להפסיק בין תקיעות מצווה לתקיעות רשות! לכאורה מה ההבדל בין שני המצוות? בשניהם הרי אמור להיות חביבות המצווה בשעתה!

תשובה:

שלום וברכה

 

שתי תשובות בדבר לענ"ד: ראשית, המצה חביבותה היא גם בטעמה, שהרי היא דבר מאכל, וכאשר רגילים לטעמה, החביבות יורדת. בשופר אולי יש חביבות בעצם קיום מצוה דאורייתא, אבל אין כל חביבות הנובעת מנעימות קול השופר וכדומה, שממילא שופר של רשות יוריד במשהו מחביבות השופר של מצוה. הוי אומר ענינו של חביבות אינו שייך לעצמות המצווה כל המצוות בודאי חביבות, הענין בפסח הוא להחשיב ולחבב את טעמה הנדיר של המצה ולא להיות רגילים בו קודם לכן. שנית, מצה מקיימים מתוך חביבות ושמחת חג, הדבר הזה הוא במהות המצוה, דרך חירות ועונג, ולכן באמת יש את הענין הגדול הזה של חביבות שצריך שטעם המצה יהיה טוב וחביב ונעים לאדם ולכן אין להתרגל אליו כבר שלושים ימים קודם החג, והיינו משום שבחג יש ענין של חביבות ושמחה מיוחדת ואילו השופר כל ענינו אימה ויראה, מפחד גאון ה' כי בא לשפוט את הארץ בראש השנה ולכן י להיות בחרדה גדולה ול"ש הענין של החביבות.

 

שנזכה לשנה טובה ומבורכת.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. איתא בתוספת מעשה רב (נח) על רבינו הגר"א זיע"א ש"היה שמח מאוד בעת תקיעת שופר, וכן אמר שצריך להיות ברוב שמחה וחדווה. כדוגמת מדינה ביום שממליכים מלך ומעטרים אותו, כך אנחנו בתקיעת שופר ממליכים להקב"ה בכל העולמות שאנחנו עמו", וכן ידוע מהספרים הקדושים ששופר מהפך מידת הדין לרחמים, אם כן מה שכתבתם בפסקנות ששופר "כל" עניינו הוא פחד ואימה כלל לא מוסכם.

  2. נכון, יש את שני הענינים בשופר, היתקע שופר בעיר ועם לא יחרדו, וענין המלכת ה' שהיא בשמחה, וזה באמת תלוי בטעמים השונים, אבל בכל מקרה אין קשר לנושא של השאלה , החביבות היא ההמלכה ולא קול הזמר שבענין.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל