לתרומות לחץ כאן

כשרות מיקרוגל בדירה שכורה

שאלה:

בעלת הדירה שאני שוכר אומרת שאין לה ידיעה בנושא כשרות המיקרוגל – אם חלבי הוא או שמא בשרי, היות ואנשים רבים שכרו את הדירה והיא לא עקבה אחרי השימוש.
עם זאת, השוכרים הקודמים אמרו לי שהשתמשו במיקרוגל למאכלים חלביים.
האם אוכל לסמוך על כך ולהשתמש בו לחלבי?

תשובה:

בודאי שהוא בחזקת טרף, מה זה משנה מה עשו השוכרים האלו ככל שהיו עוד אנשים לפניהם…גם מי אמר מה עוד הכניסו שם אם להם לא היה אכפת מה היה לפניהם…  אתה יכול ברשות בעלי הדירה להכשיר את המיקרוגל באופן הבא:

יש לנקותו היטב היטב שלא ישארו בו שיירים כלל, ולאחר מכן להכניס לתוכו כוס או צלחת מלאים מים לא מכוסה בניילון! ולהפעילו זמן ממושך עד שיצטברו בתוכו אדים רבים כבדים. ואז הוא שוב כשר לשימוש המיועד לו.

לאחר מכן תשתמש בו חלבי.

מקורות:

על מקורות ההיתר של הכשרה באדים, ראה שבות יצחק פרק ו בשם הגרי”ש אלישיב, וראה אהל יעקב סי’ קח הערה כו שכך היה מורה הגר”מ פיינשטין, ושכך הורה הגר”י בלסקי זצ”ל, אלא שהורה שהכשרה זו אין לסמוך עליה לענין פסח אלא לענין בשר בחלב בלבד. וראה עוד מאמר נרחב בענין זה בקובץ אור ישראל מאנסי חלק נד, בכל המקורות של הגעלה בזיעה, והביא גם כן מדעת הגרי”ש אלישיב שהקל בזה הלכה למעשה. וראה עוד בס’ הגעלת כלים לרב צבי כהן פרק י סעי’ ד שהביא מקורות נוספים בדין זה. וכן הובא בס’ מערכת השולחן עמ’ שנא בשם הגר”ש וואזנר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל