פדיון כפרות עכשיו

כיצד לעבור נסיון

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א

רציתי לדעת מכבוד הרב כיצד לעבור נסיון כשמנסים אותך מן השמים?

דהיינו האם הצלחה בנסיון תלוי בהתייחסות אמיתית בלב האדם כלפי מה שמנסים אותו, שיודע ה' אם הוא מקבל זה באהבה, או בלי להרהר אחריו וכדומה? או ענין הצלחה בנסיון כאלה היא איך בפועל ממש אתה תתנהג ואף כולל מה שממש בלב כגון אף שכועס כובש יצרו ושולט על מחשבותיו כדי לא להרהר על ה' מדוע עושה כך או או אוהב אותי תן לי מה אני צריך ומדוע נותן לי לסבול בנסיון וכדומה ולומד זכות על השם ועל מה החליטו לנסות אותו ועושה תשובה ואומר מגיע לי מי יאמר שלא חטא וצדיק שאין לו שום חטא ולא כדין עושים?

לפע"ד נראה כהסבר השני כיון שכבישת יצרים דבר הכי גבוה.

והשאלה הבאה היא האם כל נסיון הוא מפני אהבת ה' על אותו אדם – ונניח שמדברים כאן על מי שלומד ומקיים מצות? ואז מנסה אותו כמו ניסה הרבה צדיקים כמו האבות?

או יש גם סוג של נסיון קודם להעניש אדם? דהיינו אפשרות חלופי במקום להעניש יסבול בדרך נסיון ונקי ואם לא ירצה על עונש אחר המגיע לפי החטא?

ואיפה התשובה נכנס כאן בחשבון כדי למנוע או להקטין הנסיון וסבל?

יש מושג שה' לא מנסה משהו שאדם אינו יכול לעבור, ואז העצם לעבור הוא לקבל ללא תלונה כלל או לעצור הרהורים ולתלונן על סבל אבל לא על הנסיון זה בסדר?

שלא נדע!
אתמול קרוב לישון אורח שאצלנו היה יוצא להתפלל מאוחר שמגיע מן טיסה מאוד מאוחר בדרך יציאה לא יודע איך פגע במכוניתי בשטח הבית והיום אין לי מכונית, זה נסיון.

שלא נדע ושהכל תמיד מצליח
ברכה הצלחה גדולה ושלום

תשובה:

שלום וברכה ידידי רבי יוסף, ברוך שכילה חמתו על עצים ואבנים..

לשאלתך, יש אינספור דרגות לעמידה בנסיון, איך אפשר לענות על שאלה זו, וכל דרגה שאדם מגיע אליה זה דבר נפלא ושכרו כפול מן השמים.

נסיונות באים לאדם, הן כחלק מתפקידו וכפי שציינת, והן לכפרה על חטא, לעולם לא נדע, ועל כן אמרו חכמים שאדם שרואה שבאה לו צרה, יפשפש במעשיו וישוב בתשובה לה' יתברך.

שנדע תמיד רק טוב!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל