תרומות – לחץ כאן

ברכת הפירות

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א

שאלה לגבי ברכת הפירות. כשאדם סידר ממולו כל הפירות שרוצה לאכול, וכבר התחיל לחתך פירות כגון מלון אבל יש עוד כמו אבטיח ובננה שעוד לא הוציא מהם הקליפה קשה ורוצה לאכול גם אותם, אלא שמפניה חלושה לא הספיק לפתוח אותם ולברך בורא פרי האדמה על כולם והיה בדעתו לאכול את כולם ביחד ובירך ואכל כבר חלק מן המלון אבל שאר הפירות שיאכל עוד לא מוכן ממש לאכול עתה אלא צריך להסיר הקליפה.

האם יספיק ברכתו לאכול את כולם או כיון שבמציאות אינם מוכנים לאכול כמו המלון לא הועיל ברכתו ועליו לברך שוב על אבטיח ועל הבננה?

עוד שאלה בנושא, האם כאשר הכוונה לאכול הרבה פירות ביחד ופרי אחד מן הפירות שיאכל אינה ממול המברך ממש, דהיינו לא רק שאינה מוכן לאכול כמו השאר פירות שמולו אלא חשב עליה כגון על הבננה שברכתה בורא פרי אדמה לאכול עם שאר פירות שיאכל כמו אבטיח מלון וכו' שכולם בורא פרי האדמה שיאכל עתה ממש בסלט של פירות. האם זה מועיל כדי לא צריך לברך שוב כאשר בפועל הבננה יהיה בידו ובשטח ראיתו? או לא כיון שאף שבבית ושלו יודע איפה כיון שלא היה בפועל עם שאר פירות וגם לא פתוח מוכן לאכול כמו שאר הפירות אז אינו יצא עם שאר פירות ועליו לברך על הבננה שוב פעם בורא פרי אדמה? שוב נ"מ כאשר אדם רעב מאוד ורוצה לשים בפה חתיחות כדי לפייס רעבונו.

תודה רבה
ברכה הצלחה גדולה ושלום למורים

תשובה:

אם הפרי השני בבית והיתה דעתו לאוכלו הוא נפטר בברכתו, למרות שהוא לא מקולף ועדיין נמצא במקרר.

שבת שלום.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל