פדיון כפרות עכשיו

מצאתי כסף בבית מדרש

שאלה:

אל כבוד הרבנים שליט"א
שלום וברכה
בבית כנסת שאני לומד אחה"צ יש כולל שלומדים שם לפנה"צ, היום כשבאתי בצהריים מצאתי בין הספסלים שטר של 200 ש"ח כמובן בלי סימנים

מה הדין האם הרי אלו שלו?
או שצריך לשים פתק שנמצא סכום כסף..

תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה,

אם הכסף נמצא דרך נפילה – נפל מאחד לומדי בית המדרש, הי אלו שלו. אם נמצא דרך הנחה המקום נחשב סימן. לרוב מסתבר שהכסף נפל כיון שלא מניחים כסף על ספסל במקום ציבורי, ולכן המוצא רשאי לקחתו.

בהצלחה.

מקורות:

שולחן ערוך חושן משפט הלכות אבידה ומציאה סימן רנט

סעיף א

הרואה אבידת ישראל, חייב ליטפל בה להשיבה לבעליה, שנאמר: השב תשיבם (דברים כב, א), ואם נטלם ע"מ לגזלה, ועדיין לא נתייאשו הבעלים ממנה, עובר משום השב תשיבם לאחיך (דברים כב, א), ומשום לא תגזול (ויקרא יט, יג), ומשום לא תוכל להתעלם (דברים כב, ג) ואפילו אם יחזירנה אחר כך כבר עבר על לא תוכל להתעלם (דברים כב, ג). נטלה לפני יאוש על דעת להחזירה, ולאחר יאוש נתכוון לגזלה, אינו עובר אלא משום השב תשיבם (דברים כב, א), המתין עד אחר יאוש ונטלה, אינו עובר אלא משום לא תוכל להתעלם. (ויקרא יט, יג).

סעיף ב

בד"א, במקום שהוא חייב להשיב משם, ובמקום שראוי להסתפק בה באבידה, ושתהא בענין שמוכח שהיא אבידה ושלא תהיה מדעת, ושיהיה בה שוה פרוטה, ושיש סימן בגופה או במקומה, ושהיה מטפל בה אם היתה שלו, ושתהיה של מי שחייב להשיב אבידתו; אבל אם חסר אחת מכל אלו, אינו חייב להשיב אבידתו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל