פדיון כפרות עכשיו

אמונה בדברי חז"ל

שאלה:

שלום.
איך אדם, אשר מאמין בכל ליבו בבורא עולם ובתורתו, יכול להעצים גם את האמונה בדברים שנאמרו/ נכתבו/ תוקנו/ חודשו וכו׳ מעבר לתנ״ך. זאת אומרת, פירושים של חז״ל לדוגמא יכולים להשתמע לשתי פנים, כגון מסקנות על ידי חיבור מילה ועוד מילה שיוצרת מסקנה והבנה שכוונת הקב״ה היה לרמוז כך וכך במילים אלו או בסדר מילים אלו וכו׳, כאשר בסופו של דבר מדובר בדברים שיכולים להשתמע לשתי פנים ואפילו יותר מזה בחלק מהמקרים, בהם ניראה שהמסקנה באה מעודף יצירתיות ולאוו דווקא מתוך דבר שהיה ברור לעין הקוראת.

תשובה:

שלום וברכה

אחד הדברים שאין לנו כמעט מושג בהם, הוא אופן דרשות חז"ל. המלבי"ם בגאונותו הצליח לחבר תרי"ג כללים בדרשות חז"ל, שהבין מתוך הגמרות והמדרשים. לכן אין ספק שאמונתנו בדרשות חז"ל ואמיתתן, אינה מבוססת על הבנת הדברים בשכלנו, אלא על שתי נקודות אחרות: 1. הכרת הדמויות המדוברות – התנאים והאמוראים הקדושים, שהבנתם וקדושתם היא לאין ערוך, ואין ספק שלא באו לשטות בנו. לצורך הענין חשוב להבין, שבעם ישראל אין שום דרשה כזו אחר חתימת התלמוד, כלומר גם גדולי הראשונים, כמו הרמב"ם הרמב"ן ועוד, לעולם רק יעסקו בלהבין את מה שחז"ל אמרו, אך לא יוכלו לחדש דברים כאלו מדעתם. 2. נקל להבין, שכאשר בורא עולם הביא לנו לכתחילה תורה סתומה לגמרי [מהתורה לא ניתן להבין אפילו מה הם תפילין] וציוה אותנו לשמוע לדרשות חז"ל בכתוב לא תסור מכל אשר יגידו לך ימין ושמאל, הוא לא יתן שזה לא יצליח. רצון הבורא שהתורה תמסר לנו ותתקיים, כך שודאי יש בזה השגחה שבאמת חז"ל יצליחו במשימתם לבאר את התורה כראוי. האריך בנושא זה הרבה מאוד רבי דוד ניטו בספרו כוזרי שני.

אגב, יש נקודה נוספת שחשוב מאוד להבינה, שכמעט כל דרשות חז"ל הם באחד משני האופנים, או כדי למצוא מקור ולהבין דין הידוע להם איש מפי איש עד משה רבינו, ולתת לו רמז בתורה, או בפרטים קטנים יחסית בדיני המצוות. למשל, כאשר חז"ל מחפשים דרשה בתורה להבין מה זה "פרי עץ הדר", אין הכוונה שהם באמת לא יודעים שחובה ליטול אתרוג, שזה ודאי מסור להם ממשה רבינו, אלא רק מסבירים איך זה רמוז בכתובים. כך לגבי התפילין, למרות שהתורה כלל לא מגלה מה הם, אין ויכוח כלל בענין זה, כל הדיון הוא רק בפרטים הקטנים כמו סדר הנחת הפרשיות, שהוא אמנם מעכב ואינו דבר קטן, אבל לשים לב שאין שאלה מה הם התפילין ומה הפרשיות והצבע והרצועות וכו'. זה אינו נוגע במישרין לשאלתך, אבל חשוב מאוד להבין זאת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל