לתרומות לחץ כאן

כשרות תרנגול הודו

שאלה:

כידוע שינם האוכלים תרנגול הודו וישנם המפקפקים במסורת. שאלתי היא מה הסיבה לכך? האם בארצות מסויימות המסורת לא עברה או שהזן הזה לא היה קיים אצלם בעוד שבאיזורים אחרים היה יותר רצף. ואם יבוא מישהו ויאמר שאצלו היו אוכלים יונים במסורת האם זה יתיר לו לאכול אותם גם במקומות אחרים ומה בקשר לדברים המותרים ואחרים נוהגים בהם איסור. (שמעתי ספציפית על יונים)

תשובה:

שלום וברכה

המשא ומתן לגבי כשרות התרנגולי הודו הובא בדרכי תשובה סי' פב ס"ק כו, בשם שואל ומשיב ועוד, ושם נאמרו כמה טעמים לקולא, ראשית קהילת היהודים בהודו היתה להם מסורת לאוכלם, ומי אמר שלא די בכך גם בשביל קהילות שלא הכירו מין זה, ועוד יש לצרף שהוא ספק ספקא, ספק שמא זה נחשב מסורת לכולם, וספק האם בכלל צריך מסורת ככל שיש את כל סימני הטהרה הידועים בעוף, ולכן נהגו ברוב הקהילות להקל. ראה עוד שם באורך.

והביא לשון המשיב דבר דבנידון זה כיון שכבר אוכלים אותם שם במקום הזה מכבר בחזקת כשרות אין להחמיר, כל זמן שאין לנו ראיה להיפך שהוא ממין טמאים. דבעל כורחנו מה שהחמיר הרמ"א להצריך מסורת הוא רק בעוף הבא מחדש לפנינו ולא שמענו ממנו, אבל בעוף שידוע שכבר נהגו לאכלו ויש לו הג' סימנים והוא שכן ונידמי, אע"פ שידוע שלא היה לאבותינו שום מסורה עליהם אין לנו לאוסרם ולהוציא לעז על אבותינו שאכלו עוף טמא ח"ו. ע"כ אוכלים אנו עוף אינדי"ק אע"פ שהרבה מערערים עליהם  כי בשעה שהביאם מאינדיא לא היה מסורת על כשרותם, וגם עד היום יש מחמירים ופורשים מהם, מ"מ כבר נהגו להתיר ואין פוצה פה והוא משום שכבר הוחזקו להיתרא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל