לתרומות לחץ כאן

לשון הרע באינטרנט שלא ניתן למחיקה

שאלה:

שלום וברכה,
לצערי הרב כשהייתי צעיר הייתי עסוק רבות ברשת חברתית מסויימת וכתבתי שם להרבה אנשים בצורה מזולזלת מדברים שהם בגדר לשון הרע, העניין שבאותו מקום לא ניתן למחוק את מה שכבר כתבתי, מה ניתן לעשות במצב כזה? אין לי תקנה עולמית?

תשובה:

אכן לא תמיד ניתן לתקן כל קילקול, אבל בורא עולם רואה ששינית את דרכיך ואוהב אותך ואת מעשיך ובודאי כיפר על כל עוונות ומשובות הנעורים הנ"ל, ויש רק להתפלל שאנשים לא יסתכלו שם ולא ישפיע לרעה על אף אחד. זכורני לפני כמה שנים, שאחד מגדולי עולם הבידור שחזר בתשובה לפני עשרות שנים נוכח שרוצים להעלות סרט שביים בחילוניותו שהיו בו דברים מכוערים, וניסה למנוע זאת בכל כוחו וזה לא התאפשר חוקית, כך הם פני הדברים אבל בורא עולם לא מבקש מאיתנו להיות מלאכי השרת, רק לתקן דרכינו וזה מה שמוטל עלינו ואשריך שכך עשית.

שבת שלום.

הצטרף לדיון

3 תגובות

 1. איך אני אדע שכל מצווה שאעשה לא תעבור לאותם אנשים שדיברתי אליהם והעבירות שלהם יבואו אליי, כל עוד שאדם מסתכל שוב ושוב ושוב הלשון הרע חוזר וניעור.

  אדם שחטא בגזל ולא יודע למי להשיב, או במיקרה הנ"ל שהביא הרב שהוא החטיא את הרבים, כל זה קטן מאוד לעומת המיקרה שלי, כי בדברים הללו שכרם שמור להם לעולם הבא, ויש להם חלק לעולם הבא עם כל היסורים שיצטרכו לעבור, אבל אני שמדובר בלשון הרע מה יהא עליי ומה יהא גורלי?!???????!

 2. ככל שחזרת בתשובה ועשית כל שביכולתך לתקן, לא נדרש ממך יותר, הכל בסדר גמור ללא חשש! בורא עולם לא ברא אותנו מלאכים, הוא ברא אותנו בני אדם שעושים שגיאות ומתקנים כפי היכולת.

 3. שלום,
  אם עושים תשובה באמת, ה' יעשה את שלו,
  ה' הוא כל יכול, ויכול לעשות שאף אחד לא יסתכל על הלשון הרע הזה, צריך רק לעשות תשובה מקרב לב.

  ראה גם בתגובה שכתבתי כאן
  https://din.org.il/2020/01/30/%d7%93%d7%95%d7%92%d7%9e%d7%a0%d7%99%d7%aa-%d7%a9%d7%97%d7%96%d7%a8%d7%94-%d7%91%d7%aa%d7%a9%d7%95%d7%91%d7%94-%d7%99%d7%a9-%d7%9c%d7%94-%d7%9b%d7%a4%d7%a8%d7%94/

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל