תרומות – לחץ כאן

הזכרת שם אלוקים בדרשות ודברי תורה – ספרדים

שאלה:

א) כשילד זורק דברי תורה על הרצפה, מה ההנהגה הנכונה? האם מותר להשאיר את זה שם ולתת לו להרים לבד לצורך חינוכו מעין "עת לעשות לה'" ו"ביטולה זוהי קיומה" או שכבוד הקודש גובר ויש להרים מיד?

ב) מה ההיתר להזכיר שמות קדושים בזמירות שבת? וכן במזמור לדוד כשחוזרים על מילים בפסוקים שמוזכרים בהם שמות הקודש?

ג) אני שומע הרבה פעמים רבנים שמזכירים את השם "קל" עם אלף וכן "אלוקים" עם ה"א במקום עם קו"ף. גם כשהם לא אומרים פסוקים שלמים. מה ההיתר שלהם לכך?

תשובה:

שלום וברכה

1. אם מורים לו להרים והוא מרים מיד, זה חינוך נכון, אבל אם לא מרים מיד, אדרבה, החינוך הנכון הוא להראות לו עד כמה זה אסור, שאנחנו מיד רצים להרים… כך שגם מבחינה חינוכית יש להרים מיד ולא רק בגלל הסיבה הנכונה הנוספת שאין להשאיר דברי קודש בבזיון על הריצפה.

2. אין כל בעיה להזכיר שמות הקודש בזמירות שבת, משום שהזכרת שם לא נעשית רק בתפילה מחוייבת גם בתפילה בקשה או שבח שאינם מחוייבים מזכירים שם ה', אלא שנהגו להמנע מכך בסתם תפילה אישית בנוסח שלך, אבל בדבר קבוע ובנוסח קיים זה בסדר. לגבי חזרת מילים בזמירות, ודאי אין לחזור על שמות קודש.

3. ספרדים נהגו שככל שזה נאמר תוך דברי תורה ולא סתם, הם מזכירים שמות אלו, אף שנמנעים מלהזכיר שם אדנות [אינני יודע מה טעם החילוק די הצורך], ראה שו"ת תורה לשמה סי' תצו, וראה עוד מקורות לכך בשו"ת מבשרת ציון של הרב מוצפי ח"ג סי' כב שהאריך מאוד בזה, ועיקר נימוקו הוא שלדעתו זה יותר דרך כבוד מאשר לומר אלוקים בק' שהוא כינוי ושיבוש. לדבריו, בשיחת חולין אסור לומר זאת, ואילו בתוך כדי לימוד הדבר מותר, ולכן גם בשיחת חולין לא יאמר אלוקים שזה בזיון, אלא השם.  

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל