תרומות – לחץ כאן

שוכר שהשאיר כתם בשיש

שאלה:

שלום.
אנחנו משכירים דירה ומעוניינים למכור אותה בקרוב, השוכרת הניחה בטעות סיר עם חומר ניקוי על השיש וכתוצאה מכך השיש נאכל. הרוכשים הפוטנציאלים לא מעוניינים לקחת ככה את הדירה, כמה עליה לשלם?

תשובה:

שלום וברכה,

כדי לענות על התשובה צריך לבדוק היטב את מהות הנזק ואת ערך הדירה. הכלל בזה שנזק שעומד לתיקון צריך לשלם תיקון. ואם הקלקול קטן ביחס להוצאה, ואין דרך להוציא הוצאה גדולה כזו עבור תיקון הנזק אין חובה לשלם תיקון אלא ישלם את הירידת ערך. אם הבית עומד להימכר ואין ירידת ערך לדירה בכתם על שיש, אין חובה על המזיק לשלם כלל. 

במקרה שלך, אם לא מקובל להחליף שיש עבור הכתם, אין חובה לשלם כלל. אם הבית עומד להימכר הרי זו סיבה נוספת לפטור את השוכר, למרות שיש קונה שמעכב אין זה חובה לשלם, כיון שיוכל למצוא שוכר אחר שישילם מחיר מלא. אולם אם כל קונה יעכב על הדבר או שיגרום ירידת ערך חייב השוכר לשלם. 

ולא ניתן להשיב בדבר אם לא יודעים את מכלול הפרטים, ולכן הטוב ביותר שתתפשרו ביניכם.

בהצלחה. 

מקורות:

חיוב המזיק לתקן

בגמרא אמרו שמקילים על המזיק שאין שמין את הנזק בפני עצמו, אלא משערים אגב כל הבית כמה היה נמכר הבית קודם הנזק וכמה אחר הנזק. וכתב החזו"א (ב"ק סימן ו ס"ק ג)  שלפ"ז אם שבר חלון בבית וערך הבית לא ירד כלל וכי יפטר המזיק. ועל כן חידש החזו"א שכל דברי הגמרא ששמין את פחת שווי הבית דוקא בבית שעומד להימכר, אבל בית שאינו עומד להימכר עומד הוא לתיקון, וחייב המזיק לשלם תיקון.

החזו"א ייסד שבכל נזק רואים את חפץ הניזוק למה היה עומד, אם היה עומד למכירה שמים כמה הופחת מחמת הנזק. וחפץ שהיה עומד לתיקון לא שמין את הפחת אלא רואים כמה עולה לתקן את הנזק. ולכן מחמירים על המזיק ומחייבים אותו לשלם הוצאות תיקון.

באופן שלא מתקנים חייב המזיק לשלם ירידת ערך

עוד כתב החזו"א (ב"ק ו, ג) אם חפר בשדה חברו חפירות עמוקות שאין דרך בנ"א למלאותם, שיעלו ביוקר מאוד, ודרך ב"א לסובלן, אין יכול המזיק לתבוע למלאותם אלא יכול המזיק לתבוע פחת החצר.

מבואר בחזו"א שבנזק שאין הדרך לתקן, משום שעלות התיקון יקרה מאוד, אין לנו לחייב את המזיק לתקן, כיון שלא מקובל לתקן באופן זה. אמנם על ירידת הערך של החפץ חייב המזיק לתקן. ולפ"ז אם אין הדרך לתקן וגם אין ירידת ערך – פטור המזיק.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל