פדיון כפרות עכשיו

חימום פרווה במיקרוגל לאוכלו עם חלב

שאלה:

שלו' לכבוד הרב,
נתבקשתי מוקדם יותר בצהרים בבית מכרים לחמם ארוחה במיקרוגל בשרי בן יומו עבור מישהו באופן הבא: לחמם אוכל פרווה בקערה מזכוכית שעליה מכסה שלא סוגר אותה בשלמות, להוציאה אחר חימומה ולשפוך עליה יוגורוט חלב.

תמוהה היתה בקשת המבקש זאת ממני אך ידעתי שהוא מודע לשמירה בין בשר לחלב ולכן התקשרתי לבית ההוראה מסויי'ם והצגתי את השאלה עם הנתונים הנ"ל ובאמת הרב ענה לי שאפשר להקל לעשות זאת. הופתעתי !?

האם יוכל הרב בבקשה להסביר את פני הדבר? יכול להיות שהחסרתי בשאלתי את בית ההוראה פרט מסויי'ם ולא הובנתי כראוי?

בברכה,

תשובה:

שלום וברכה

ככל שהמיקרוגל נקי, אזי לבני ספרד ודאי מותר לאכול את המאכל הפרווה עם חלב, ואף שלכתחילה לא משתמשים בכלי בן יומו לצורך מאכל פרווה הנאכל עם חלב, גם לספרדים, מכל מקום במיקרוגל יש להקל מכמה סיבות, ראשית הדפנות לא מתחממות מצד עצמם רק מהמאכל, שנית יש כיסוי הגם שאינו הרמטי, והדין הזה הוא הרי רק לכתחילה ובדיעבד מותר גם בכלי ממש. אמנם לבני אשכנז ודאי שאין לעשות זאת, כיון ששימוש כזה בכלי בן יומו אוסר לאכול עם חלבי אפילו בדיעבד.

במה דברים אמורים במיקרוגל נקי, אבל אם אינו נקי אלא מלוכלך בשיירי בשר ובדרך כלל הוא כך, בודאי אין לעשות זאת, שכן כאן הנושא אינו בן יומו ולא בן יומו, אלא עצם השיירים והזיעה האופפת את המקום.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. תודה הרב. המשפחה אינה אשכנזית ומהרב מובן לי עכשיו שבמיקרוגל בן יומו בשרי אך בתנאי שהוא נקי מותר לבני ספרד לעשות את הפעולה הנ"ל אפילו לכתחילה. אבל מחילה מהרב שאני חוזר על תמהתי שוב כי קצת אני עוד מבולבל: האם יש לכבוד הרב בכל זאת השערה מסוימת למה הרב בבית ההוראה סבר להקל למרות שכמעט בוודאות אני יודע שהדגשתי לו שהמיקרוגל הוא בן יומו מבשר? יכול להיות שהוא סמך על פוסק מסוים או שסבר אולי שבד"כ דפנות מיקרוגל לא מקבלות אליהם אחר חימום בשר ממשות של זיעה או לכלוך בשרי ברמה כזו שיהיה אסור לעשות זאת?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל