פדיון כפרות עכשיו

כשרות הצללת פרגולה לסוכה

שאלה:

היה טוב אם הייתי יכולה להוסיף תמונה.. רציתי לשאול האם פרגולה מפסי עץ דקים יכולים להיות כשרים לסוכה? זה תלוו בריווח ביניהם? מקוה שנשאלה מובנת. תודה

תשובה:

שלום וברכה

אין צורך להוסיף תמונה זה מוכר…

אכן זה מאוד תלוי ברווח. כפי המתבאר בתוס' בתחילת מסכת סוכה, סכך שקבוע במסמרים או לצורך הענין הוא תקוע בחוזק, נחשב קבע ולא ארעי והוא פסול לסיכוך. יש אמנם שדנו להתיר באופן שיש רווח בין חלקי הסכך והגשם נכנס שם ודנו בזה לכאן ולכאן, אבל בודאי לא תרצו להכנס במחלוקת זו. לכן, תנאי ראשון, שיהיה רווח כזה שהעצים הדקים רק מונחים ברפיון ולא תקועים שם.

כמו כן, הובא בשולחן ערוך בסי' תרלו סעיף א ומשנה ברורה שם, שלכתחילה צריך לחדש בה דבר לפני סוכות, כלומר שיעור מועט של סכך, טפח על טפח, צריך להגביה ולהוריד לפני החג. באופן זה הסוכה כשרה אף שנעשתה לצל ולא לסיכוך, כיון שהלכה בענין זה כבית הלל ולא כבית שמאי שהצריכו סוכה לשם חג [ראה סוכה ט א].

תנאי נוסף, יש לנו כלל שאם הסכך נעשה לפני הדפנות הסוכה פסולה, ובדרך כלל בפרגולה אין דפנות. לצורך זה די בכך שיש דופן טפח צמוד לסכך, לכן תעשו שלפחות הלייסטים שבצדדי הסוכה יהיו רוחב טפח שיהיו לכם כעין מחיצות קטנות כאלו צמוד לסכך ואז היא כשרה לסוכות.

טפח הוא מעט פחות מ10 ס"מ.

בהצלחה רבה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל