לתרומות לחץ כאן

תנור חשמלי ביום טוב

שאלה:

שלום וברכה.
למדתי שאפשר להשתמש בתנור חשמלי ביום טוב וכן להגביה או להנמיך את המעלות כשהנורה דולקת או כבויה.
יש לי 2 תנורים בבית, אחד ישן יחסית (10 שנים) והשני חדש יחסית ( 3 שנים) והסתכלתי כמה פעמיים וחיכיתי לראות מתי הנורה תידלק והיא למעשה אף פעם לא נדלקה.
השאלה שלי:
האם זה אומר שאין לי תרמוסט ( כלומר החום הוא קבוע לא יורד ולא עולה גם אם אני פותח את הדלת) ואני יכול לעלות או להוריד את חום המעלות מבלי החשש להלדקה או כיבוי ביום טוב?
יש לציין שבכל מקרה אני לא נוגע במעלות ביום טוב אלא השאלה היא לידע כללי.

תשובה:

אני מניח שזו היתה טעות הקלדה בהתחלה, כתבת שמותר לשנות את המעלות בתנור? זה ודאי לא נכון, אסור לשנות את המעלות בתנור, בודאי לא כאשר זה כבוי, כי זה פועל יצירת מעגלים חשמליים ואיסור הבערה, כל שינוי יגרום לזה מיד להדלק. לגבי שאלתך, אינני יודע אם התרמוסטט שלך פועל או לא, יתכן שרק הנורה שרופה. אם התרמוסטט לא היה פועל החום היה תמיד על המקסימום האפשרי לגוף חימום, נראה שתוכל לדעת זאת לפי מצב האוכל, אם את שם עוגה והיא נשרפת מבחוץ ולא אפויה מבפנים אתה יכול להניח שאין לך תרמוסטט.

מה שאולי ראית זה נדון אחר, גם כאשר אני לא משנה את המעלות, האם מותר בכלל לפתוח תנור דולק, שכן להצד שכרגע אינו פועל זה מפעיל את החיישנים וגם עשוי לגרום להפעלה מידית של התנור!

לכן הכי טוב להכניס כשהוא לא פועל עדיין, למשל, אם תכוון את השעון שהתנור ידלק בשעה מסויימת, ולפני כן תכניס את המאכל לתנור, ותוציא אותו רק לאחר שהשעון כיבה את התנור לכאורה היה מותר. אמנם ראיתי במאורי אש (הגרש”ז אוירבך) עמוד 78-79 שכתב לאסור שימוש בתנור שהודלק באמצע יו”ט משום נולד ומשום מוקצה עיי”ש. אך לענין זה מסתבר שאם התנור יהיה דלוק גם בין השמשות של תחילת יום טוב זה יהיה מותר, ושוב בכפוף להנ"ל שלא פותחים כשהוא פועל בגלל התרמוסטט.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל