תרומות – לחץ כאן

לשמח עניים בחג

שאלה:

רמב"ם על הלכות יו"ט שחייב לשמח את העניים והמסכנים בחגים, כי התורה מצווה שלא נשמח אנחנו לבד אלא נדאג גם למסכנים, האם כך הלכה למעשה?, גם לשבועות? אני מבין שצריך שהכסף ישמח את העני בחג, ולכן לשים לב לתת צדקה שתגיע לחג לעני, נכון? כמה צריך לתת? צריך לשמח עוד כאלה שבצער מלבד העניים? אפשר לתת ממעשר כספים? צריך שהבעל יתן סכום וכן האישה והילדים, או מספיק שבעל המשפחה נותן סכום וזה מועיל לכל משפחתו? צריך להגיד לעני שהכסף לחג כדי שישתמש בו לחג או מספיק שאני מכוון לכך? תודה רבה.

תשובה:

שלום וברכה

הכי טוב לתת לקופות הצדקה הגדולות האיזוריות, הם דואגים לצרכי החג של העניים ויודעים למי לתת מה, ובכל מקרה זה לא חייב להיות ממש לצורך החג, אם אתה הבאת לעני לפני החג קיימת את הענין וזה לא עסק שלך מה הוא עשה בזה. גם במתנות לאביונים של פורים אין חובה שהעני באמת יקנה בזה את סעודתו, העיקר שיוכל לעשות זאת.

תן משהו שאינו ממעשר ותוסיף עוד מהמעשרות. בני הבית לא צריכים לתת.

חג שמח ושבת שלום.

Join the Conversation

2 Comments

  1. האם זה לא שונה מפורים כי בפורים לפחות הכסף מגיע ביום עצמו לעני ? וכן למה מספיק שבעל המשפחה נותן וזה מועיל לכולם? הרי יש מקרים שכל אחד מבני הבית מביא?

  2. א. עדי לקיין ענין זה יש לתת למי שמביא קודם החג ולא תרומה כללית לאירגון חסד כל שהוא.
    ב. בפורים זו אחת ממצוות היום ולכן מקפידים שכל אדם יתן, כאן זה לא חיוב גמור, אלא סוג של הנהגה כללית לאדם שכיצד יתכן שיקנה לבני ביתו את כל מעדני החג כאשר שכנו יושב עצוב בביתו חסר כל…

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל