פדיון כפרות עכשיו

והייתם נקיים מישראל

שאלה:

מסופר על חתנו של הגאון הנודע ביהודה רבי יוסף מפוזנא זצ"ל שאשתו הייתה מבזה אותו מאד כל פעם שבאו אליו רבנים חשובים ,ואומרת להם שהוא לא יודע ללמוד והוא לא צדיק ואני מכירה אותו וכו'. והם לא הבינו למה היא עושה את זה ורצו להעניש אותה ,אבל הוא אמר להם שלא יעשו לה כלום. לחצו עליו שיגרשנה כדין אשה רעה ,והוא לא הסכים. ולאחר שנפטר והשכיבוהו על הרצפה ,אמרה לו אשתו "אתה הרי יודע שזה היה התנאי שעשית כשהתחתנו. פחדת שמרוב כבוד שיתנו לך זה ישחד את דעתך ,ורצית שיהיה משהו כנגד זה ,לכן צוית עלי לבזות אותך כל פעם.. אבל עכשיו אף אחד לא יאמין לי שזו הסיבה ,אז בבקשה תעשה איזה סימן שיאמינו לי". ופתאום ראו איך שהשפתיים שלו זזו ,וכאילו אומר "נכון נכון".

אבל צריך להבין איך הותר לו לעשות כן ,הרי בגלל בקשתו כולם חשדו בה שהיא אשה רעה ומרשעת, ומה עם והייתם נקיים מה' ומישראל, ואסור לאדם להביא עצמו לידי חשד בעיני הבריות כמבואר במסכת שקלים (פ"ג מ"ב) וצ"ע.
ואשמח לתשובה מכבוד הרב

תשובה:

אכן שאלה מענינת, ובכל זאת הסיפור שלך מאוד מעניין! מרגש משהו… לא רק החשש שלו מחטא, אלא המסירות המדהימה של אשתו, להראות כך בעיני הבריות ובלבד שתעשה רצון בעלה, באמת מיוחד.

כנראה הוא כל כך חשש, עד שהבין שזה בבחינת עת לעשות לה' הפרו תורתך, וזה הכלי היחיד המאפשר לו להמשיך ולעסוק בהרבצת תורה.. אינני יודע.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל