תרומות – לחץ כאן

צוואה

שאלה:

בס"ד
שלום לכבוד הרב נים
אני מעונין לעשות צוואה אולם אני אדם צעיר האם יש בזה בעיה או סימן לא טוב
ב. כמו כן רציתי לשאול האם יש איזה ענין על פי התורה האיך לחלק את הירושה כי ראיתי כמדומה לי שהרב הח"ח כתב שכדאי לתת הרבה לצדקה כי הילדים ישכחו ממך
האם זה נכון ואם כן כמה לתת לצדקה וכמה לילדים
ג. אם יש בן שאוהבים יותר האם כדאי לתת לו יותר או לא, מכיון שזה יבא לקנאה
תודה וכל טוב

תשובה:

שלום וברכה,

א. אין שום מניעה לערוך צוואה בגיל צעיר. עריכת צוואה הוא דבר מעולה לטובת ההורים והילדים. ולכן טוב לערוך צוואה מחיים ולא משנה באיזה גיל עורכים את הצוואה. 

ב. טוב להניח מעות לצדקה לטובת נשמתו, אלא שאם נותן הכל לצדקה אין רוח חכמים נוחה הימנו, אבל אם נותן מקצת נכסים ומשאיר לבניו חלק ראוי הרי זה משובח. מסתבר שאם מפריש שליש לצדקה עדיין נחשב שמשובח. חשוב לדעת שאם הבנים/בנות שלך מודרים כעניים או שמחתנים ילדים, יש מצווה צדקה לתמוך בהם, וצדקה לקרובי משפחה היא צדקה היותר מעולה.

ג. כתוב בחז"ל שלעולם לא ישנה אדם לבן בין הבנים שבשביל דבר זה ירדו השבטים למצריים, לכן לא כדאי לכתוב לילד אחד יותר. אם אתה רוצה לתת לבן אחד יותר תתן לו בצנעה סכום כספי מבלי שאחרים ידעו. 

בהצלחה.

מקורות:

ראה פת"ש סימן רפב ס"ק א. 

הטוב בסימן רפב סובר שלא ראוי להרבות לבן אחד ולמעט לבן שני לפי דברי הגמרא בשבת (י, ב) לעולם אל ישנה בנו בין הבנים שבשביל [משקל] שני סלעים מילת שנתן יעקב אבינו ליוסף נתקנאו בו אחיו ונתגלגל הדבר וירדו אבותינו למצרים. והב"ח שם חולק וסובר שרק מחיים אסור לשנות אבל בשעת מיתה מותר. אולם הטוב וכן הב"י אוסרים גם בשעת מיתה.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל