תרומות – לחץ כאן

שמירת הגוף

שאלה:

שלום לכבודו
הרי יש מצווה של ״ יתן ורפוא ירפא. ״ אדם חייב לשמור על שלימות גופו ובריאותו למען עבוד בוראו בריא ושלם כמו לעשות בדיקות מדי פעם. לאכול מאכלים בריאים כמו שאומר הרמבם ועוד.
ושאלתי היא:
חוץ ממה שמניתי לעיל , הרי האדם חייב גם לעסוק בהתעמלות כדברי הרמבם,שאומר : שאפילו אם יאכל,,, ולא נענע גופו , עיין שם.
היות וכך. האם שייך לומר על כל אדם אואברך או תלמיד חכם , שאם לא עושה זאת, הרי הוא חוטא וגורם צער למשפחתו , קרוביו ומכריו,ולכל הסובבים אותו, בזה שעצם אי שמירת גופו גם בהתעמלות, הוא מביא את עצמו לידי חולי, שגורם לו ולאחרים( אם הוא מגיד שיעור למשל) ביטול תורה, מפח נפש בהבאתו לבית חולים, שגורם להם צער רב, וכן לעצמו, בזה שמביא על עצמו ייסורים שאם היה שומר על בריאותו בפעילות גופנית וכו׳
נשמע שהוא חוטא וגורם צער לבני משפחתו. אולי לא סיגננתי נכון. אבל כבודו יבין את שאלתי. חן חן

תשובה:

שלום וברכה

צריך לדעת, שבכל הנושא של שמירת גופו יש דרגות שונות. כלומר, אין להשוות בין אדם שמסכן את עצמו בפעולה מסויימת ועובר על "ןוןנשמרתם מאוד לנפשותיכם" לדוגמא שהזכרת, שהיא לא משהו ספציפי אלא מהלך חיים לא נכון מבחינה בריאותית, זה לא משהו שניתן להגדירו כחטא, כיון שלא עשה משהו ספציפי שמסכן אותו, אבל נכון הדבר שאדם חייב לשמור על גופו ולנהוג לפי ההנחיות לעשות הליכה כמה פעמים בשבוע ולאכול אוכל בריא וכדומה. זו חובה גמורה אבל אין לומר שאדם שלא מספיק מקפיד תמיד, הוא חוטא, הכרנו אנשים שלא עשו ספורט והאריכו ימים בבריאות ולעומתם אחרים שעשו ומתו צעירים, שוב, אינני מזלזל חלילה בחשיבות הענין אבל החטא הוא רק במשהו יותר ישיר וניכר.

שבוע טוב.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל