תרומות – לחץ כאן

למי שייך כסף שהניב חשבון נאמנות

שאלה:

לצורך ישוב מחלוקת בין שכנים ודין ודברים שהיה בין שכנים עשיתי אני ושכני הסכם קצת מסובך. הוא מכר את המחסן שלו אלי כדי שאני "יחכיר" אותי חכירות ל999 שנה למישהו שלישי. כלומר אליבא דאמת העסקה היתה שהשכן מכר את המחסן לאדם שלישי. אבל כדי לישב עקולי ופשורי ההסכם היה שקודם אני אקנה מהשכן ואני יחכיר לשלישי והשכן קיבל את רוב הכסף, ואני קיבלתי את החלק שלטענתי היה מגיע לי אחרי שהגענו לפשרה.
היה בסוף תשלום אחרון של כמה עשרות אלפי שקלים שהקונה היה צריך להעביר לשכן ברגע שיסתיים הרישום. אך הצורה היא כנ"ל שהכסף אמור להיות מועבר רשמית אלי. ורק אחרי שאקבל הכסף אני אעביר אותו לשכן במקביל.
כלומר סיכומו של דבר שרשמית הקונה הפקיד את זה נמצא בנאמנות אצל עו"ד בחשבון שמיועד אלי.
אבל מעשית מיד שאני אקבל את הסכום אני אעביר אותו לשכן.
העו"ד [שהוא קרוב משפחה שלי] שאל אותי מיד שכיון שצפוי כמעט שנה עד שיסתיים ההליך האם אני רוצה שזה יופקד בסוג של פק"מ כדי שזה יתן איזה עוד אלף שקל…אמרתי לו ש
"שלמה לא". הבנתי ממנו שכאמור זה החלטה שע"פ החוק הישראלי מצויה בידי. [שאר הצדדים אפילו לא יודעי מזה וזה לא אמור להיות נוגע אליהם]
הכסף הושם בפק"מ וכעת בשעטו"מ העסקה מגיעה לסיומה.
כעת כביכול יועבר אלי כל הסכום עם הריבית ואני אעביר לשכני את הסכום המקורי.
שאלתי האם אני צריך להעביר לו גם את הריבית. כיון שלמעשה זה היה כסף שהיה מיועד לו [ולו יצוייר שלא היה דרישה של הפקדה בנאמנות, זה היה מיד עובר אליו (דרכי)]. או כיון שסו"ס לפי ההסכם החוכר משלם לי ורק אחרי זה אני משלם לו. אז הכסף היה בנאמנות ברשותי ואני הרווחתי את הריבית.
יש לציין כאמור שגם לפי החוזה בינינו אין לו תפיסה בכסף כל עוד לא הגיע אלי. ורק לפי ההסכם בינינו זה כסף שמיועד אליו. אך כך הצורה הרשמית שזה עובר.

במידה וזה מגיע לי, האם אני צריך לידע את השכן בשאלה והתשובה או שניתן לא לספר לו, כדי שלא יתעקש לברר זאת עם רב שלו וכד' ולהגרר איתו לדין תורה וכו' [הוא קצת טיפוס שלא נוטה לפשרות…]

תשובה:

שלום וברכה,

הרווח של המעות שייכים לאמצעי – לנפקד שהכסף שהה אצלו.

בהצלחה.

מקורות:

בין אם נאמר שהכסף שייך לו וצריך לשלם אחר זמן למוכר, בין אם ננקוט שהכסף היה רק מופקד בידו הרווחים של המעות שייכים לאמצעי, ואפילו אם היה אסור לו להשתמש במעות הרווח שלו, וכמבואר ברמ"א סימן רצב סעיף ז "ואם הרויח במעות, בין היה לו רשות להשתמש בהן או לא, אין צריך לתת מן הריוח לבעל הפקדון". 

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל