לתרומות לחץ כאן

הזמנת האמא ללידה בשבת

שאלה:

בס"ד
אישה שנמצאת בחדר לידה ואומרת שהיא חייבת שאמא שלה תהיה איתה בלידה, האם מותר להתקשר לאמא שתבוא לבית חולים תוך חילול שבת של נסיעה ברכב?

תשובה:

שלום וברכה

אם זה סתם יותר נעים לה ורגוע אין סיבה לחלל שבת, אבל אם אין דעתה מיושבת עליה והיא לחוצה, זה בכלל היתר של פיקוח נפש ומותר, וכמובן יש לעשות הקל הקל תחילה, כלומר להתקשר על ידי גוי, ובשעת הדחק בשינוי, ולנסות להגיע על ידי גוי במידת האפשר.

מקורות:

בשו"ע (סי' של סעיף א) מבואר שמדליקים נר ליולדת אפילו אם היא סומא. והטעם שאפילו המילדות יודעות ואינן זקוקות לנר, ידעו חז"ל שלא מיושבת דעתה כאשר היא בחושך, וכמ"ש המ"ב ס"ק ג'. ואף אם לא אומרת כלום וגם המילדת לא אומרת כלום, מדליקים לה נר, שם.

והבה"ל שם ד"ה נר הקשה למה לא מצריכים קביעת מומחה האם אכן היא זקוקה לכך, וכמו שנאמר לענין אכילה ביום הכפורים. ותירץ שיש יותר סכנה בפחד מאשר בחוסר מזון. וזה באמת חידוש שהרי יש מחלות קשות ביותר שהאדם יכול להיות חולה בהם ביום הכפורים, ובכל אופן הפחד יותר קשה מהם.

ובשו"ת אגרות משה או"ח ח"א סי' קל"ב למד מענין הזה של פחד היולדת שאם האשה אומרת שהיא חוששת אז יש לבעל לנסוע עמה לבית חולים. והחזון איש כתב שהוא מזרז שיסעו עמה, והביאם בתורת היולדת עמ' פ"ז. והוסיף תורת היולדת בהערה א' שאם לא תרגע אלא בבעלה ובאמה יתכן שמותר לשניהם.

לנסוע יחד הדין קל הרבה יותר אבל בשעת צורך ממש מותר גם לנסוע לבד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל