תרומות – לחץ כאן

אכילה ושתיה קודם קידוש לנשים בשבת

שאלה:

שלום כבוד הרב,
ברצוני לשאול אם מותר לשתות מים או קפה או אפילו לאכול מיני מזונות באופן מותר (כגון חולשה או חוסר ישוב הדעת) לפני תפילת שחרית של שבת קודם קידושא רבא , ואם מותר אז מה הטעם?

במידה ומותר , האם אישה שלא מתפללת שחרית אלא אומרת ברכות השחר נחשבת כאחר התפילה וקודם קידוש ויהיה אסור לה לאכול או לשתות?

תודה רבה ושבוע טוב

תשובה:

שלום וברכה

לפני התפילה מותר לשתות [לאכול אסור גם ביום חול אא"כ יש חולשה או חולי], כיון שאסור לאכול סעודה לפני התפילה, ממילא עדיין אין חובת קידוש. גם אשה שאינה מתפללת כיון שהיא מקפידה על ברכות השחר, מותר לה לשתות לפני ברכת השחר.

מקורות:

נתחיל עם יום חול: באופן עקרוני הדין שאוסר לאכול לפני התפילה נאמר לגברים ולנשים כאחד. אולם בנשים הקלו יותר לאחר שיאמרו ברכות או איזה בקשה לפני התפילה. משום שמעיקר הדין מדאורייתא הן יוצאות ידי חובה ע”י בקשה זו, ונחלקו הדעות אם הן חייבות בתפילת שמונה עשרה, ואף שלהלכה החמיר בכך המשנה ברורה בסי’ קו, לענין האכילה לפני התפילה הקלו. ראה שו”ת מנחת יצחק ח”ד סי’ כח, תשובות והנהגות ח”ג סי’ לז.

 

אולם, בשבת, כיון שאסור לאכול לאחר התפילה לפני קידוש, ואפילו טעימת מים אסורה, ראוי לנשים שרוצות לאכול לעשות זאת אפילו קודם ברכות השחר, שכן בשבת הסברא הנ”ל מהווה חומרא, שכיון שיש דעות שאינן חייבות בתפילת שמונה עשרה אפשר שכבר לאחר ברכות השחר יאסר עליהן לאכול, ולכן ראוי יותר לאכול לפני אמירת הברכות. ואם התפללו, ישעו קידוש ויאכלו.

 

שיטה מחודשת צידד הגר”מ פיינשטין לומר, שאשה נשואה הואיל והיא משועבדת לסעוד עם בעלה את סעודת השבת, זמן סעודה אצלה אינו תלוי בסיום תפילתה אלא בסיום תפילתו של הבעל, אולם למעשה המנהג להחמיר שלא כדבריו, שכן הגם שעיקר הסעודה הם אוכלים יחד אבל מיני מזונות וכדומה אשה אוכלת גם לבדה וזה אסור לה לעשות לפני קידוש, וממילא מיד לאחר שהיא מתפללת אסור לה לטעום שום דבר.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל