לתרומות לחץ כאן

טעות בכספי צדקה

שאלה:

ישנן שתי נשים שהן אחראיות על כספי וועדת עזרה הדדית. אחת הנשים קיבלה סכום של 4000 ₪ על מנת לחלקם כפי הבנתה.

בהתייעצות משותפת של שתי הנשים הוכנו ג' מעטפות. באחת שמו סכום של 2000 ₪ שעברה באופן ידני לנזקק. ועוד שתי מעטפות נוספות כשבכל אחת יש סכום של 1000 ₪ .

את המעטפות האלו תיכננו להעביר למשפחות הנזקקות דרך תיבות הדואר הסגורות. כדי להניח מעטפה בתיבה סגורה החוק מחייב לבייל את המעטפות.

אחת הנשים כתבה את השם על המעטפה והאשה השניה הדביקה בולים. על המעטפות לא צויין שם הישוב משום שאין בכך צורך שהרי המעטפה עוברת ישר לתיבה הסגורה של הבעלים אליה היא צריכה להגיע. (כך נהגו במשך שנים בוועדת עזרה)

המעטפות נמסרו לפקידת הדואר על מנת שהיא תשים אותם בתיבה הסגורה, אך בטעות במקום להניח בתיבה הסגורה המעטפות הושמו בשק הדואר היוצא. לאחר זמן הפקידה הבינה שטעתה, אך כבר היה מאוחר מידי והפקידה אמרה שכיון שלא צויין שם הישוב על המעטה הרי שזה אבוד.

הפקידה הוציאה מכספה 2000 ₪ וחלקה לשתי המשפחות שהמעטפות היו מיועדות להם.

השאלה מי צריך לספוג את ההפסד, האם הפקידה או וועדת עזרה?

אחת מחברות הוועדה אמרה לפקידה שהיא מקבלת ממשפחה פעמים בשנה סכום כסף אותו היא יכולה לחלק על דעת עצמה ולפי דעתה היא יכולה לשלם מהכסף הזה לפקידה שהוציאה 2000 ₪

שאלתה האם היא רשאית לתת את הכסף לפקידה?

תשובה:

שלום וברכה,

הפקידה שהניחה [בטעות] את המעטפות בשק של הדואר יוצא דינה במזיק בידיים וחייבת לשלם על הכסף שהלך לאיבוד. 

אם אותה פקידה עונה על הקריטריונים של מקבלי הצדקה באותו ארגון מותר לארגון הצדקה להעניק לה את הכסף כסיוע.

בהצלחה.

מקורות:

שומר שמקבל כספי צדקה יש אופנים שאין חיובי תשלומים וכמבואר בשו"ע סימן שא סעיף א. אולם במקרה הנ"ל אין דינו כשומר שפשע אלא כמזיק בידיים – הפקידה שהניחה את המעטפות בשק באופן שודאי ילך לאיבוד דינה כמזיק בידיים וכמבואר בנתיבות שם ס"ק א "וגם נראה דאפילו הפוטרים בפשיעה, היינו דוקא שנתרשל בשמירה, אבל אם הניחו ברה"ר שהוא מקום הפקר שחשיב אבידה מדעת, הוי מזיק גמור". ובס"ק ב כתב: "דכשעשה מעשה בגוף החפץ וע"י מעשה זה נאבד, נחשב למזיק, וכמ"ש המשנה למלך פ"ה מהלכות (שאלה) [שותפים] ה"ב". ועי"ש שהאריך.

ולכן הפקידה חייבת על אובדן של המעטפות. אלא שאם הפקידה היא מוגדרת כענייה יש סמכות לוועדת הצדקה לחלק לה צדקה ולעזור לה בתשלומי הנזק.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל