תרומות – לחץ כאן

זריקת זבל בפח של בנין סמוך

שאלה:

בס"ד
שלום וברכה.

לפני כמה חודשים העיריה עשתה "רפורמה" בפחי האשפה בעיר. רוב המכולות הגדולות פונו והוחלפו בפחים קטנים יחסית שמאוחסנים בחדרי אשפה המצויים בהרבה בניינים.

לצערנו, בבנין שלנו אין חדר אשפה, והלכך אין לנו פח משלנו. לאחר בירור עם העיריה הם לא יכולים/מוכנים לשים לנו פח משלנו קרוב, אלא מצפים שנזרוק את הזבל במכולה שנמצאת כ 150 מטר מהבית. (יחסית רחוק עם שקית זבל כבדה ביד) – לעומת המציאות בעבר, שהפח היה במרחק של כ 25 מטר מהבית.
שאלתי את הנציג אם מבחינת העיריה מותר לי לזרוק בפח של בנין אחר (שיחסית קרוב אלינו) שנמצא בחדר האשפה שלהם ואמר לי שכן, אמנם מצד דיירי הבניין יתכן שהם לא יהיו מרוצים מכך שנכנסים לחדר האשפה שלהם.

שאלותי:
1. האם מותר לי מצד ההלכה להיכנס לחדר האשפה של בנין אחר לזרוק שם את האשפה ?

2. האם מותר לי מצד הלכה לשים שקית עם זבל ליד פח אשפה עירוני נעול (כיון שהוא שייך לחנות במרכז מסחרי ובעל החנות נועל את הפח) באופן שהאשפה מונחת ברשות הרבים ליד הפח. (העיריה אוסרת, אמנם אם לא נעשה כן, הם מענים אותנו בהליכה רחוקה עם השקית)

בתודה מראש.

תשובה:

שלום וברכה,

דיירי הבניין מקפידים שלא יכנסו לחדר האשפה אנשים זרים ויזרקו שם אשפה, ולכן אסור לזרוק שם אשפה. חדר אשפה שייך לדיירי הבית המשותף ולא לעירייה ולכן אין סמכות להסכמתו של הפקיד מהעירייה.

אסור לזרוק אשפה לרה"ר וגם לא להניח אשפה ליד פח ברה"ר. ואם הפח פרטי ונעול יש להשליך את האשפה במקום אחר.

בהצלחה.

מקורות:

ראה כאן שהרחבנו במעבר לחדר מדרגות. וכ"ש לזרוק אשפה לתוך חדר אשפה שהשכנים מתנגדים כדי שלא יתרבה הלכלוך ולכן אסור לעשות כן.

Join the Conversation

2 Comments

  1. תודה. אם כך, באם פחים של בנין כלשהו לא נעולים ונמצאים מחוץ לחדר הזבל בשטח ציבורי, כגון בזמן שהם ממתינים לריקון ע"י העיריה, במצב שכזה מותר לזרוק לפח ?

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל