תרומות – לחץ כאן

ילד הקיא ברכב ששכרתי

שאלה:

שכרתי רכב מחברה קטנה בבעלות חרדית, וילד הקיא ברכב. קניתי שמפו לרכב וניקיתי ככל יכולתי, אך המשכיר רוצה לשלוח את הרכב לניקיון, ורוצה לחייב אותי גם על יום שלם שלטענתו לא היה יכול להשכיר את הרכב בגלל הריח (למרות שאם היה אומר לי הייתי מיד לוקח את הרכב לניקיון ולא אשמתי שהוא התמהמה יום שלם) וגם רוצה לחייב אותי על הטרחה שלו לקחת את הרכב בעצמו לניקיון. טוען שגרמתי נזק לרכב, למרות שזה אינו נקרא נזק. מה הדין? האם אני חייב בתשלום על הניקיון עצמו או בנוסף בעוד תשלום?

תשובה:

שלום וברכה, 

את השוכרת חייבת לשלם על תיקון הנזק. ולכן אם אחרי הניקיון בשמפו עדיין יש שאריות של כתמים או ריח רע, יש לשלם את העלות של הניקיון.

נחלקו הפוסקים האם חייבים לשלם עבור השבתת הרכב משכירותו, ומספק אין בה לשלם, ואם המשכיר תפוס בכסף יכול להחזיק עד כדי תשלום שכירות של יום עבודה. ומאחר ויש מחוקת בפוסקים טוב להתפשר.

אין חובה לשלם עבור הטרחה של בעל הרכב.

בהצלחה.

מקורות:

שוכר הרכב דינו כשומר ולכן חייב על ההקאה של הילד הקטן, [למרות שקטן שהזיק פטור השוכר חייב לשלם מדין שומר].

נחלקו הראשונים בחובת נזקי שבת בבהמה. השו"ע סימן שז סעיף ו הביא את המחלוקת והיא את דעת המחייבים בסוף, ומוכח שסבר כדעת המחייבים. אולם הרמ"א הביא פסק שפטור. וראה בסמ"ע ובש"ך שצדדו לחייב והממע"ה. ולכן לא ניתן לחייב מספק אולם מאחר ויש צד גדול בפוסקים לחייב ראוי להתפשר בדבר.

המשכיר שטרח לנקות לא יכול לתבוע שכר על הטרחה כפי דעת החזו"א שחיוב מזיק לשלם ולא לתקן, וחלק על דעת הש"ך סימן צה וסימן שפז לחייב את המזיק לתקן בעצמו את הנזק. וגם לדעת הש"ך שחייב המזיק יש לעיין אם הניזק תיקן בעצמו מי יימר שיוכל לדרוש שכר על הטרחה.

Join the Conversation

2 Comments

  1. הרב עצמו כותב שאין כאן דין אדם המזיק ולכן תמוה שדן כאן על חיוב שבת שאינו אלא באדם המזיק כידוע לכל בר בי רב.

    מש אלא עלות נקיון לכן אפילו מזיק בידים ומלכלך אין חיובו אלא משום

  2. לכבוד הבר בי רב, ראה בשו"ע שציינתי שם מדובר בשומר שפשע שיש מחלוקת האם חייב לשלם על שבת דבהמה, הרי לנו ששומר שפשע גם יש חיוב שבת.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל