תרומת מעות חיטין – לחץ כאן

יציאה לרחוב כשיש חשש הרהור עבירה

שאלה:

מי שהינו חם במיזגו, ויודע שגם ראיה שטחית מביאתו לידי הרגשה,
האם הוא צריך לשקול שלא לצאת למטרה שאינה נחוצה, [וכגון ללכת לכותל המערבי] באופן שקרוב לוודאי שיראה וירגיש,
כמובן שמדובר שמנסה להיזהר, אלא שיודע שכבר בראיה ברגע הראשון – גורם לו הרגשה, ובמקום עם הרבה [א]נשים לא ימלט שלא יראה,
האם זה נחשב חטא [וגם אם נחשב אונס מ"מ צריך להיזהר מראש לא להגיע לזה], או שזה לא נחשב חטא כלל כי זה רק ברגע הראשון ומייד מסיט עיניו [אמנם עצם סברא זו נאמרה רק לגבי ראיה במקומות המכוסים, ששם עיקר הבעיה הסתכלות ומובן שאם מייד מסיט את מבטו לא עבר כלל, אך כאן שגורם הרגשה אולי יותר נראה שלא שייך לומר סברא זו].
תודה רבה מראש על התשובה הנחוצה!

תשובה:

שלום וברכה

נראה לי פשוט, שהגם שאם נלך לפי כללים יבשים, הייתי אמור לשקול כל יציאה כפי שהצעת, לא זו ההנהגה הנכונה. חשוב מאוד גם לשמור על בריאות הנפש ולא להכנס לחרדות שעשויות להביא אותנו למחשבות אובססיביות. יש לחיות נורמלי ורגיל כדרך כל הארץ, אם קורה שמתגנב הרהור לא רצוני זה אונס, וזה שכיח אצל בחורים צעירים ואין הרבה מה לעשות. לשמור על העיניים באופן סביר כדרך בן תורה, אבל לא להגזים ולהקצין, ולהזהר מאוד שלא כל המחשבה שלנו בדרך תהיה בסוג של חרדה, ראשית זה יגביר את ההרהורים, ברור מאליו… כמו הבדיחה הידועה על אותו שאמר לחברו שהוא מוכן לתת לו מליון דולר בתנאי שעכשיו דקה שלמה רצוף לא יחשוב על פילים ורודים… אין מצב שלא יחשוב כל אותה דקה על פילים ורודים… כך שברור בעיני שמי שכל החשיבה שלו כל הזמן איך לא להרהר באשה, כל הדרך רק יהרהר ב"לא להרהר באשה"… לכן כדאי שתסיר מעצמך גם קצת את הלחץ הזה כדי שלא תשקע בו יותר מידי ובאופן שאינו בריא. נוהגים כמנהג תלמידי חכמים ומעבר לכך לא נדרש מאיתנו כלום.

ברכה והצלחה.

Join the Conversation

4 Comments

  1. אינני מכיר את המימרה הזו ואני נגד לעבור על הלכות בשו"ע בכל מקרה, אבל אני גם נחשף כאן באתר לבעיה גדולה של חרדות, ובריאות הנפש ושלוותה זו ודאי מצוה גדולה מאוד שהיא שורש כל המצוות. יש קושי גדול היום, הרחוב פרוץ, הנישואין מאוחרים, משתדלים אבל ודאי כל מה שאפשר לסמוך סומכים.

  2. העצה היא פשוטה, ומובאת בספרי חסידות ובאיגרותיו של הרבי מה"מ מליובאויטש. למלא את הראש עם לימוד אותיות התורה בע"פ, כמו חלקים מתושב"כ -פרשת האזינו ועוד- משניות, תניא, ולחזור עליהם (גם בפה.בלחש) בהליכה ברחוב. יש לזה 2 מעלות. א. טיהור האוויר.
    ב. כשהמוח עסוק אין זמן להרהר בשטויות, וכמאמר הפסוק "והבור ריק אין בו מים" -אבל נחשים ועקרבים יש בו, ומזה מובן הפכו, ואין מים אלא תורה .

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל