לתרומות לחץ כאן

תענית אסתר לאדם הסובל מעצירות כרונית מטופלת

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א,

שאלה: לגבי תענית אסתר כתוב בש"ע כמה קולות למי כואב עניים וכו' ועיין משנה ברורה, שואל אני אם מפני בעיה של עצירות שאני מטפל ומתחיל להצליח האם לי מותר לא לצום השנה? כי כשהיה כבר צום אחר צמתי וזה גרם לי שבועיים של בלגן והרגשות לא טובות והרבה שהתקדמתי הלך והיה כמתחיל מאפס הטיפול.

לכן רצוני לדעת אם עלי להקל השנה. ויש להתנהג באכילה קלה ופחות מרגיל.

תודה

תשובה:

שלום וברכה

התייעצתי בענינך עם הגאון רבי נפתלי אברג'ל רב קהלת האברכים בשכונת נווה יעקב ומו"ץ ישיבת הר"ן, והשיב, שאם אכן נגרם נזק שבועיים, ויש נסיגה בכל הטיפול, ודאי אין לצום. אלא שאם תרצה לומר עננו או לעלות לתורה בתענית, יש לאכול פחות מכשיעור [פעם ב10 דקות 30 מ"ל משקה ו37 מ"ל מאכל]. אבל זה לא חיוב.

רפואה שלמה.

מקורות:

עי' בערוך השולחן אורח חיים סימן תקנ סעיף א שכתב וזה לשונו: הכל חייבין להתענות ד' צומות הללו ואסור לפרוץ גדר ואפילו חולי עינים אם התענית לא יקלקל עיניו וכן כל בעל מיחוש אם אינם מהמיחשים שהתענית קשה להם כמו מיחושי הלב והראש יתענו ועוברות ומניקות לא יתענו בכל הג' צומות לבד מט"ב אמנם הנשים הבריאות נהגו להחמיר בהג' צומות ואף על גב דבתענית גשמים אסור להן להחמיר כמ"ש בסי' תקע"ה מ"מ בתעניות קבועות לכל ישראל רשאות להחמיר אמנם כשמצטערות הרבה אסור להן להחמיר אף על פי שלא יהיה בזה סכנה לה או להולד [ועמג"א סק"ב] וכן החלוש בגופו לא יחמיר עליו להתענות לבד ט"ב. עד כאן דבריו. ומבואר דנקט דגם החלוש בגופו יכול להקל בזה בשאר הצומות שלא להתענות לבד מט' באב. ובמיוחד באופן שהצום עלול להגביר את המחלה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל