לתרומות לחץ כאן

מזוזה בדלת צרה

שאלה:

יש פתח צר שאין מקום לקבוע את המזוזה בתוך חלל הפתח השאלה היא האם אפשר לחבר לדופן חתיכת עץ קטנה בגודל של המזוזה ולקבוע אותה שם שאותה חתיכה נחשבת כמו דופן הפתח ומעל אותו מקום לחבר למשקוף גם חתיכת עץ קטנה שתחשב כאריכות למשקוף ויוצא שהמזוזה נמצאת בתוך חלל הפתח גם לדעת הספרדים שפוסקים לפי דעת השו"ע לכתחילה והאם צריך גם בדופן בצד שמאל שכנגד המזוזה חתיכת עץ שתהיה בתוך חלל הפתח גם משם

תשובה:

שאלה זו מצויה בדלת אלומניום צרה שהמשקוף הוא רק הפנל של האלומניום:

הטוב ביותר לחקוק בתוך הפנל של האלומניום ולהניח את המזוזה שם, או אם מדובר בדלת הזזה יש בדרך כלל מקום כיון שעובי הפנל הוא כעובי שתי הדלתות. במקרה שזה לא אפשרי אתה יכול להניח את המזוזה בעובי הקיר שבו קבוע המשקוף כיון שגם הוא נראה כחלק מהפתח, ואם אין כל דרך אחרת יש לקבוע מבחוץ כלפי הנכנס בצמוד לדלת, אך ללא ברכה. ההצעה שכתבת אני חושב שאינה מועילה כלל כיון שאין שם צורת הפתח שלמה, רק משקוף לבד זה שום דבר.

מקורות:

כאשר לא ניתן לקבוע את המזוזה בתוך חלל הפתח כיון שהוא בעובי הדלת ממש, יש לקובעה על המשקוף מצידו החיצוני ללא ברכה. אולם, אם הצורת הפתח של הבית עצמו אינה רחבה הרבה יותר מהאלומיניום ונראה הדבר כמו פתח אחד שחלקו בולט מעט מחברו, כמו במקרה שלך, יש להקל לקובעה שם וזה ודאי עדיף מלקובעה על צידו החיצוני של הפתח. המהודר ביותר, לעשות חור באלומיניום עצמו ולקובעה בעומק הפתח. ראה ס’ שערי המזוזה פרק יב סעי ג ובהערה ט.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל