תרומות – לחץ כאן

נדרים לא רצוניים בשעת לימוד מסכת נדרים

שאלה:

כבוד הרב,
סליחה על שאלה טפשית, אבל זה נושא שכל כך הציק לי.
למשל אדם שלומד במסכת נדרים, הרי יש בה הרבה נדרים. כנראה שנדרים הנאמרים תוך לימוד, אינם חלים (מקורות?…)
אבל כמה וכמה פעמים שקפץ לי במחשבה, כן לידור בחלות גמורה. מחשבה טפשית, כאילו דעתי נחלקה בין חלק רגוע וחלק "קופץ". בתחילה דחיתי מחשבות אלו, השתמשתי במודעות (ומודעות על ביטול מודעי…), וכמה פעמים שמרוב פחד אחרי שיצא משפט שנתערבה בו מחשבה מעין זה, מיד אמרתי "חוזרני בי" (והרבה פעמים, גם נפלט אז ממני מעשה כעין דחייה ביד להפריח המחשבה… בבהלה תוך כדי דיבור… אני שמח שאף אחד לא ראה אותי, אבל קרה גם שנמנעתי מלשנות בקול רם ובפרט במעמד אחרים… והגעתי לזה שהתביישתי ממני עצמי, כמו שאמרו נדמה לי "שוטה — אין לך בושה גדולה מזו".
עשיתי סימנים, לבטל כל חלויות אם לא רשמתי ("כתבתי באויר") הדבור, כך שהייתי בטוח שזה ה'אני' הפקח ולא החלק העכור ההוא…
סליחה על האיכות ואני כל כך מתבייש מההתמודדות הנוראה הזאת אשר כנראה לא קרה להרבה אנשים (למשל שלא כתוב מזה בשלחן ערוך וכו'). לאחרונה פשוט למדתי בשתיקה מסכת נזיר, וכו'.
סבלתי הרבה ממחשבות עבודה זרה בכריעות בשמנה עשרה, עד שקראתי פעם שזה מעין לצעורי קמכוין (חולין), ונעלמו הרבה. אבל דא עקא, שמקרוב קראתי ברש"ר הירש ריש פרשת ויצא, שמקשר השורש 'נדר' ל'נתר'-קפץ, כאילו הרי כל נדר עניינו קפיצה והתחייבות. אז ההוא בא באצטלא של ת"ח ולוחש לי לחשוש דוקא למחשבות של 'קפיצה' אלו, ושלמשל כן התכוונתי ברצינות(!) לנזירות ("ומבחוריכם לנזירים", ואכן מי לא תאב לפחות רגע לטעום למצב של נזירות… אלא שבדרך כלל אדם נורמלי לא קופץ לזה למעשה, אבל אני, המחשבות אלו דקרו אותי תוך דרך לימוד (או לפני לבטא וכו'), וההוא (יגער בך השטן) מציק לי לחשוש…
סליחה עוד על האריכות, ומה בושה… בילדותי הייתי נחשב מהמצויינים, והרי כמה חדשים שהלכו לטמיון בגלל הפרעות כאלו.
אם תוכלו בבקשה לתת לי כמה מקורות על זה, כי ההוא, לוחם בי בשדה קרב הלכתי…

תשובה:

שלום וברכה

כל אלו שטויות והבלים, מחשבות לא רצוניות כאלו אין בהן כל ממש, ולא לזה התכוון הרש"ר הירש, אלא לכך שגם כאשר אדם עושה פעולה רצונית מתוך כוונה ולא בהרהור טורדני, הרי אם היה מהרהר בכך היטב ומחשב את ההשלכות ומתייעץ, לא היה מקבל החלטה זו, נמצא שנהג בפזיזות, אבל עדיין זה רחוק מאוד מכל מה שאתה מתאר, אין חשש כלל וכלל, למד בשמחה בלי לחשוש.

בהצלחה

Join the Conversation

2 Comments

  1. תודה רבה.

    אז אין כל חשש לדברים שאמרתי בעירוב מחשבות, ואין להמנע מלהמשיך לשון נדר כשמתחילה לעלות מחשבה טורדנית?

    והאם יש לזה מקורות בבקשה?

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל