פדיון כפרות עכשיו

תענית שעות

שאלה:

שלום לכבוד הרב שליט"א,

קיבלתי הוראת הרואפים בגלל חומצה חוזרת שהיה לי לסיים לאכול ב7:30 או 8 בלילה ולא לאכול בעוד 2-3 שעות קודם לשון עדי שלא יהיה בעיה והתרגלתי לזה כבר וב"ה מרגיש יותר טוב.

השאלה מאז שלא אוכל עד הבוקר שמחרת אחרי שחרית, זה דומה ממש לצום, אבל מותר במים. וחשבתי אם כן זה יכול להיות טוב לכמה דברים או ככפרה או לרבות זכויות ולעזור אנשים וכו' ורציתי לדעת אם ישתה מים אם זה עוד יחשב לצום? ואם צום סתם יש תועלת בלי קבלה במנחה ונ"מ שאם לא מקבל ויש צורך לאכול משהו זה לא יהיה כנדר ובסדר.

תודה
ברכה הצלחה ושלום

תשובה:

שלום וברכה

יש בפוסקים מושג שנקרא תענית שעות, ולכאורה גם בזה יש ענין של קבלת תענית במנחה ולפרט בדיוק שזה רק תענית שעות, אבל לא הייתי ממליץ על כך, לפעמים צריך לשתות והשתייה חשובה, בכלל בזמנינו יש למעט בתעניות ויש לשמור על הבריאות, בפרט שיש לך קושי ביעיכול כפי שאתה מציין. תלמד לזכות עם ישראל וזה יהיה הרבה יותר חשוב לפי דעתי.

בהצלחה רבה ורפואה שלמה!

מקורות:

שולחן ערוך אורח חיים הלכות תענית סימן תקסב

מתענה אדם תענית שעות והוא שלא יאכל כל היום. כיצד, (הרי) שהיה טרוד בחפציו ומתעסק בצרכיו ולא אכל עד חצות או עד ט' שעות, ונמלך להתענות בשעות שנשארו מן היום, ה"ז מתענה אותם שעות ומתפלל בהם עננו שהרי קבל עליו התענית קודם שעות התענית. ויש אומרים שגם זה תענית שעות צריך שיקבלנו עליו מאתמול; והיכי משכחת לה, כגון שקבל עליו מאתמול להתענות עד חצי היום, וכשהגיע לחצי היום נמלך וגמרו, או שקבל עליו להתענות למחר מחצי היום ואילך, ולמחר נמלך ולא אכל גם בחצי היום ראשון, הרי זה תענית שעות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל